Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Milenec Boženy Němcové: Václav Bolemír Nebeský patřil mezi literární elitu

historie
V seriálu Božena se diváci dozvěděli o muži jménem Václav Bolemír Nebeský, který byl intimním přítelem Boženy Němcové. Tento muž patřil mezi elitní literáty a pravidelně se stýkal se spisovateli a básníky, jejichž díla čtou lidé dodnes. Kdo vlastně byl, co dělal a jaký byl v soukromí?

Václav Bolemír Nebeský se narodil 18. srpna 1818 na statku Nový Dvůr u Kokořína. Možná právě díky magickému datu narození byl obdařen schopnostmi a myšlením, které z něj udělaly skvělého básníka, historika, publicistu a překladatele.

Nebeský byl inteligentní, odmaturoval na litoměřickém gymnáziu, kde se naučil latinsky a řecky, ve studiu posléze pokračoval na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze v oborech filozofie a filologie. Ve 20 letech přijal vlastenecké jméno Bolemír.

Po studiích se Václav přestěhoval do Vídně, kde pracoval jako domácí učitel a odkud posílal do časopisů Květy a Česká včela své Listy z Vídně, které jsou označovány jako první pokusy o fejetony. Když se vrátil do Prahy, přijal místo vychovatele v rodině prezidenta Českého muzea.

Básně Václava Nebeského

V Česku se Nebeský okamžitě zapojil do kulturního života a pravidelně se stýkal s významnými kulturními představiteli. Takovými byli například Boleslav Jablonský, Josef Kajetán Tyl, Karel Jaromír Erben, Karel Havlíček Borovský či Karel Sabina. Za nejlepšího přítele považoval vlastence a rolníka Jana Krouského, se kterým jezdil na výlety a od kterého byl finančně podporován. V roce 1843 pak začal být intimním přítelem Boženy Němcové.

Nebeský patřil k významným osobnostem druhé generace národního obrození. Jeho básně jsou filozofickými reflexemi nad životem a jeho smyslem, dějinami a jejich směřováním a přírodním děním. Tvorba Václava byla výrazně ovlivněna řeckou literaturou a z českých autorů tvorbou Karla Hynka Máchy. Jeho nejznámějším dílem je báseň Protichůdci.

Manželky Václava Nebeského

Kromě toho, že byl Václav Bolemír Nebeský intimním přítelem Němcové, byl také dvakrát ženatý. Poprvé s Elisabetou Jungmannovou, s níž měl syna Václava, a podruhé s Terezií Fastrovou. Nebeský zemřel dne 17. srpna 1882, den před svými narozeninami, v Praze. Pohřben byl s poctami na Vyšehradském hřbitově.

Související články

Další články