Šéf horní komory parlamentu Milan Štěch minulý týden kritizoval nepoctivé živnostníky, kteří podle něj dávají málo peněz do státní kasy. Nelíbilo se mu, že mezi OSVČ je prý mnoho lidí, kteří chtějí jen menší daňovou zátěž. S návrhem, aby se odvody pro podnikatele a zaměstnance časem vyrovnaly, však příliš nepochodil, kritiku sklidil ve vlastní straně i z opozičních řad. Nyní si nejvýše postavený ústavní činitel ČSSD vzal na mušku podnikatele praktikující tzv. švarcsystém znovu. Aktivní sousedé by měli tyto živnostníky plátce daní sami hlásit příslušným úřadům.

Jako zářný příklad toho donášení uvedl Štěch Dánsko. „Tam, když je někdo nezaměstnaný, ale přitom si dělá na svém, soused to prostě řekne, protože ho okrádá i o jeho peníze, které do systému dává. Tuto morálku bychom měli pozvednout vzájemně. Možná se to někomu nebude líbit, ale lhostejnost se nevyplácí,“ uvedl Štěch v rozhovoru pro Český rozhlas.

Na sjezdu odborového svazu Kovo v Olomouci minulý čtvrtek Štěch vyzval k postupnému sjednocení odvodů pro zaměstnance a občany, kteří pracují na tzv. živnosťák. Živnostníci v porovnání se zaměstnanci odvádějí jen třetinu zdravotního a sociálního pojištění. Podle Štěcha by tak přibylo více peněz například do zdravotnictví. Za tato slova se později omlouval, vyzýval k diskusi a svá slova prý mířil na „pseudopodnika­tele“, kteří podle šéfa senátorů jen využívají nižších odvodů.

„Způsob, jakým se rozhodl druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi řešit pracovní trh, považuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) jak z pohledu ekonomického, tak sociálního za naprosto diletantský,“ opřel se do Štěcha šéf AMSP ČR Karel Havlíček. Asociace nyní požaduje odvolání šéfa Senátu.

Senátor by podle všeho přivítal více kontrol a touží po vzájemné spravedlivosti a vhodné atmosféře. Zdali to znamená, že jeden bude donášet na druhého, tak jsme se vrátili do dob „hlubokého míru“.

Štěch následně odmítal, že jeho slova byla namířená proti veškerým podnikatelům. Živnostníků si naopak prý nesmírně váží. Má kolem sebe dost kamarádů živnostníků, na které by nedal dopustit.