Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Miladu Horákovou zavraždili komunisté: Vzpomínku na popravenou ženu jim promítli na sídlo

Miladu Horákovou zavraždili komunisté: Vzpomínku na popravenou ženu jim promítli na sídlo
Zdroj: archiv Jenny N.
+ Dalších 7 fotografií
Videoprojekce
V českém kalendáři je den 27. června označen jako Den památky obětí komunistického režimu. Hlavně ale připomíná 27. června 1950, kdy byli na dvoře pankrácké věznice oběšeni čtyři lidé, kteří byli odsouzeni v rámci vykonstruovaných komunistických politických procesů. Mezi nimi byla i Milada Horáková, kterou se občané rozhodli promítnout na zdi sídla komunistů.

Už sedmdesátým rokem si Češi připomínají hrůznou smrt Milady Horákové, kterou komunisti poslali na šibenici. Ona společně s Janem Buchalem, Závišem Kalandrem a Oldřichem Peclem byli odsouzeni v rámci vykonstruovaných komunistických politických procesů v 50. letech 20. století. Horáková šla jako poslední.

Čekání na smrt

Na svou popravu čekala politička už od půl páté ráno, na šibenici se dostala až o půl šesté. Tehdy se na dvoře věznice Pankrác užívala primitivní forma oběšení dlouhotrvajícím škrcením. To u političky JUDr. Milady Horákové trvalo skoro čtvrt hodiny.

Promítání na sídlo komunistů

Život a smrt statečné ženy si občané Česka připomínají dodnes. Dne 27. června 2020 přímo na sídlo komunistů pustili videoprojekci, kde je tvář oběšené političky a pod ní se skvěl nápis "Zavražděna komunisty". Totéž promítli i na budovu soudu na Pankráci přesně v 5:35 ráno a také na Pražský hrad.

"V Praze měli dnes v noci komouši "letní kino" zdarma. Ale asi se jim moc nelíbilo, co se promítalo," napsala Jana N.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy