Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Milada rozdělila Česko! Polovina lidí je nadšená, další film kritizují. Co myslíte vy?

+ Dalších 13 fotografií
Megafilm Milada běží v českých kinech od 2. listopadu, kdy měl slavnostní premiéru. Celý snímek je inspirován životem a těžkým osudem Milady Horákové, která byla za války vězněna v lágru a po válce v komunistickém vězení, kde byla nakonec neprávem odsouzena a popravena. Film o Miladě Horákové pochází z dílny producenta, režiséra a scénáristy Davida Mrnky a v lidech vzbuzuje různé emoce. Někteří film velmi kritizují, jiní jsou z něj naprosto dojati.

Film Milada, který běží v českých kinech už zhruba dva týdny, připravoval režisér, scenárista a producent David Mrnka celých devět let. „S herci byla naprosto skvělá spolupráce. Nikdy jsem si nemyslel, že budu spolupracovat s nejlepšími herci v Česku. Byla to jednoduchá spolupráce, i když to byl těžký příběh,“ popisuje David Mrnka spolupráci s herci.

„Zhruba před deseti lety jsem oslovil dceru Milady Horákové Janu a odtud se to všechno vyvíjelo. Hlavní důvod, proč jsem se rozhodl natočit film s tímto tématem byl, že nemám rád komunismus a to, co se tady stalo. To, jak vlastně zdevastovali tuto zemi a nadále se ji pokoušejí devastovat,“ řekl režisér.

Milada Horáková byla popravena 27. června 1950. Byla popravena i přesto, že mnoho známých osobností pro ni žádalo o udělení milosti. Mezi ně patřili třeba Albert Einstein nebo Winston Churchill.

Tvůrci filmu se snaží divákovi přiblížit drsný osud Milady Horákové, který ve své době otřásl téměř každým. Film se natáčel v autentických lokalitách, hlavně tedy v Praze, Terezíně, u Hradce Králové nebo na Šumavě.

Dceru Milady Horákové si zahrála mladičká začínající herečka Karina Rchichev, která měla největší obavy z toho, jak se bude její role líbit skutečné dceři Janě Kánské: „Role byla hrozně náročná, ale snažila jsem se udělat své maximum a doufám, že se to paní Kánské líbilo.“

Při natáčení snímku byla na place přítomna i dcera Milady Horákové Jana, která přijela až z Washingtonu, kde žije. Poslední klapka k filmu padla 7. května v Praze. Natáčelo se 31 dní, přičemž celý film se připravoval dlouhých devět let.

Pokud jste na film ještě nestihli zajít, tak to určitě napravte. Kromě Ayelet Zurer, která si zahrála Miladu Horákovou, se v dalších rolích objevila třeba Aňa Geislerová jako soudkyně Ludmila Brožová. Manžela Milady Horákové si zahrál americký herec Robert Gant. Těšit se můžete také na krásnou Vicu Kerekes, Taťjanu Medveckou nebo Jaromíra Dulavu.

Lidé, kteří už snímek viděli, na něj mají rozdílné názory. Někteří jsou naprosto uneseni a při zhlédnutí snímku neudrželi slzy. Najdou se ale i takoví, kteří film hodně kritizovali. Těm se nelíbí hlavně předabování filmu. A co na to říkáte vy? Jak se vám film líbil? Nebo se na něj do kina teprve chystáte?

Související články

Další články