Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Mikýřův plivanec do tváře ezo Houdové: Dávno vyvrácené pseudovědecké bláboly a vesmírné peníze za osvícení

MÚPI a Helena Houdová
Zdroj: se souhlasem Martina Mikysky
+ Další 4 fotografie
komentář

Oblíbený bavič a youtuber Martin Mikyska (28) alias Mikýř se v rámci svého pořadu Mikýřova úžasná pouť internetem pro MALL.tv nebojí vtipně pustit do různých témat, co hýbou českou společností. Tentokrát si vzal na paškál Helenu Houdovou (42), někdejší Miss České republiky, která se vydala cestou bohyně jednadvacátého století, kněžky, koučky a odbornice na pozitivní energie vyvěrající z posvátných hlubin ženského pohlavního ústrojí. Mikýř pro eXtra.cz prozradil, proč se zaměřil zrovna na Houdovou a jaké nebezpečí může hrozit naivním důvěřivcům. 

V čem spočívá MÚPI

Bývalý profesionální snowboardista a několikanásobný mistr České republiky ve slopestylu a rampě Martin Mikyska se do širšího povědomí dostal coby youtuber Mikýř. Jeho satirický pořad Mikýřova úžasná pouť internetem neboli MÚPI se vyznačuje břitkým jazykem a pořádně ostrými komentáři, které si ten, koho si Mikýř vezme na paškál, za rámeček zrovna nedá.

"MÚPI jsou videa s dost specifickým vizuálním stylem a tempem. Zpracováváme v nich témata, která jsou významná buď z hlediska internetové kultury, a nebo mají společenský význam. Dost často se zaměřujeme na osobnosti, které nabízejí služby a produkty zavádějícím způsobem a nebo přímo takovým, který poškozuje lidi, kteří jim důvěřují," vysvětlil Mikýř, v čem spočívá jeho pořad. "Osvětlováním praktik se snažíme imunizovat další potenciální důvěřivce," dodal.

Není proto divu, že se tentokrát zaměřil na jednu z předních českých ezo divoženek, kněžek lásky a bohyní sexu, jež šíří dobro skrze svou "vagánu" - bývalou modelku a Miss České republiky 1999 Helenu Houdovou. A po pravdě vzhledem k jejím kurzům, za které účtuje vskutku vesmírné částky, už bylo na čase.

NEpravdy Heleny Houdové

"Už dlouho jsem sledoval esoterické komunity. Jakým způsobem tam dochází k vytváření důvěry mezi guru a jejich následovateli, jak je s nimi emocionálně manipulováno. Jak lehce vyvratitelné lži se tam šíří. Jak nesmyslné produkty za obrovské peníze se lidem prodávají," uvedl oblíbený youtuber pro eXtra.cz.

"Helena představuje jednu z mediálně nejvýznamnějších osob z tohoto světa, která se relativně často objevuje v médiích, kde je schopná šířit nejznámější pseudovědecké teorie (kvantový mysticismus, pokusy Dr. Masaru Emota), které byly dávno vyvráceny," řekl, proč se zaměřil zrovna na českou bývalou modelku.

"Naznačovat cesty a řešení zdravotních problémů, jako je rakovina, které jsou zavádějící a nepravdivé. Prodávat drahé produkty jako přístroje Kangen pro tvorbu alkalické vody, o kterých tvrdí, že se v Japonsku předepisují pacientům s rakovinou, i když neexistuje žádná solidní studie potvrzující vliv alkalické stravy na tyto nemoci," dodal se slovy, že svými kurzy a zájezdy na posvátné cesty ve výši desítek tisíc vyvíjí nátlak na ženy, které si takový kurz nemohou finančně dovolit.

Video, které najdete pod názvem Helena Houdová - EZO Kněžna Posvátného Podvodu - je doslova našlapané informacemi o Heleně a její cestě za osvícením. Přípravy na natáčení byly tedy opravdu poctivé. "Materiály jsme čerpali průběžně od prosince 2021. Čerpali jsme z veřejně dostupných rozhovorů, webů, článků a profilů na sociálních sítích," řekl Mikyska, který se při zpracovávání svých videí snaží dostat doplňující otázky přímo od těch, na které míří, bohužel prý pokaždé neúspěšně.

Říkala si o to

"Dělám to v situaci, kdy potřebuji dohledat veřejně nedostupné informace. Případně nedořešené otázky a spekulace a dát možnost lidem je vyvrátit důkazy," uvedl Mikýř. U Heleny Houdové ale vsázel na jistotu. "V případě Heleny jsem video zpracovával o tématech, za která je kritizována v posledních letech dost intenzivně. A jsou již známá i její vyjádření k nim," řekl s tím, že nepovažoval za nutné bývalé missce dávat prostor, protože ví, že by své vnímání a nahlížení na svět stejně nezměnila. "Není možné ji přesvědčit, snažím se dostat ty informace k co nejvíce lidem a působit jako prevence než řešení aktuálního stavu," dodal.

Redakce eXtra.cz kontaktovala prostřednictvím sociálních sítí i samotnou Helenu Houdovou, aby dostala prostor vyjádřit se k Mikýřově videu. Naše zpráva ale bohužel zůstala bez odpovědi.

Helena Houdová v rámci svého "učení" nabízí i mnoho různých kurzů i cest. Setkal se youtuber vůbec s někým, kdo by byl ochoten utratit tak nesmyslné peníze za očividný blábol? "Po vydání videa mě několik lidí kontaktovalo, že mají rodinné příslušníky, kteří by tohle video potřebovali vidět," řekl. "Bohužel si myslím, že toto video nemá šanci měnit názory lidí, kteří kupují produkty od lidí podobným Heleně a jsou v těchto komunitách. Bezmezně jim totiž důvěřují a jsou přesvědčeni o své pravdě," ​dodal Mikýř, který vidí cestu akorát ve zvyšování povědomí o EZO skupinách a jejich fungování pro lidi, kteří s těmito tématy ještě nepřišli do styku. V jejich případě by měla Mikýřova prevence ještě smysl a možná by tím došlo k záchraně množství labilních či příliš důvěřivých jedinců.

"I když samozřejmě ve videu hodně zesměšňujeme a děláme si srandu, celé je to postavené na solidních argumentech. Kdybychom si dělali jenom srandu, tak bychom s tím netrávili tolik času," prozradil závěrem Mikýř, jehož videa nejsou jen vtipná, ale skrývá se za nimi jasný vyšší smysl.


Sandra Nováková řekla své ANO na netradičním místě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy