Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Turecko přestalo bránit proudění syrských uprchlíků: Neuneslo břímě zadržování migrantů

Turecko přestalo bránit proudění syrských uprchlíků: Neuneslo břímě zadržování migrantů
Zdroj: profimedia.cz
migrace
Turecko přestalo bránit uprchlíkům včetně Syřanů v příchodu na území Evropy. Agentuře Reuters to uvedl vysoký turecký činitel. Podle něho je zadržování utečenců náročné a těžké. Rozhodnutí o konci zabraňování vniku uprchlíků do Turecka souvisí údajně s přívalem migrantů z provincie Idlíb, kde probíhají od prosince boje.

Turecká policie, pobřežní stráž i kontroloři na hranicích dostali pokyn se stáhnout a nezabraňovat syrským uprchlíkům v proudění do země. "Turecko se rozhodlo, že už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří směřují do Evropy po souši či po moři," uvádí agentura Reuters s odkazem na vysoce postaveného tureckého představitele.

V Idlíb zuří válka

"Všichni uprchlíci, včetně Syřanů, mají nyní volnou cestu do Evropské unie. Břímě zadržování utečenců je příliš těžké pro jakoukoliv zemi," vysvětlil, proč se Turecko k takovému kroku odhodlalo.

Nařízení souvisí s tím, že v minulých měsících do Turecka uteklo ze syrské provincie Idlíb, kde od prosince probíhá syrská ofenziva za pomoci ruské armády, na milion migrantů. Syřané chtějí Idlíb dostat pod kontrolu syrského prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie mají zatím v rukou syrští rebelové, z nichž některé podporuje Turecko.

Podle dostupných informací našlo v Turecku útočiště zhruba 3,7 milionů uprchlíků.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy