Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Extra Focus Horoskop Zábava

Nejnovější kauzy

Mickey Mouse slaví 90 let: Jedna z nejslavnějších postaviček světa se měla původně jmenovat úplně jinak

Mickey Mouse, nesmrtelná tvář studia Walta Disneyho, přežil své
stvořitele a s největší pravděpodobností přežije i nás.
+ dalších 4 fotografií
Figurka myšáka od Walta Disneyho dnes slaví devadesátiny. Slavný Mickey Mouse poprvé promluvil v kreslené grotesce pouhý rok poté, co se film dočkal ozvučení. Stal se jedním ze symbolů americké kultury a mnozí Američané mu doposud dávají hlas ve volbách. Znáte jeho příběh?

Nejoblíbenější animovaná postavička z kouzelného světa Walta Disneyho Mickey Mouse neboli Myšák Mickey, se na filmovém plátně objevil poprvé 15. května 1928 v krátkém animovaném příběhu s názvem Plane Crazy.

Na svět se dostal díky samotnému Waltu Disneymu, který narychlo vymýšlel novou postavu, jež by byla tváří jeho studia a měla mu pomoci odvrátit jeho krach. Při kreslení mu pomáhal kolega Ub Iwerks. Na papíru se objevila nejprve zvířata jako pes, kočka nebo kráva, nic se ale ani jednomu z animátorů nezamlouvalo. Až se jednoho dne nakonec zrodil slavný myšák. „Nápad na Mickeyho přišel na cestě vlakem z Manhattanu do Hollywoodu, kdy moje a bratrovo podnikání bylo v troskách a my čekali katastrofu,“ prozradil Disney.

Myšák se měl podle původního plánu jmenovat Mortimer. Disneyho manželce se ale jméno zdálo příliš nafoukané, a tak navrhla jednoduché jméno Mickey, které si tvůrce okamžitě oblíbil.

Zpočátku to ovšem vypadalo, že se nová figurka neprosadí. První film s novou postavou diváky neoslovil. Změna přišla až se třetím příběhem s názvem Parník Willie.

Mickey Mouse poprvé promluvil v roce 1929 a byl to sám Walt Disney, který ho namlouval. A dělal to až o roku 1946, kdy mu v tom začal bránit kouřením změněný hlas.

Samotná postavička oblíbeného myšáka se v průběhu let měnila – například bílé rukavice, které jsou pro kresleného myšáka tak typické, mu přibyly až v roce 1929. Animátoři je k černému tělíčku přidaly proto, aby diváci viděli Mickeyho ruce i tehdy, objeví-li se proti jeho tělu. Barvu pak dostal až o šest let později.

Za figurku obdržel Disney v roce 1932 čestného Oscara a v roce 1978 k 50. výročí svého „narození“ získal Mickey Mouse jako vůbec první kreslená figurka v historii svoji hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu.

Mohlo by vás zajímat

Další články