Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Michal Penk slaví 52. narozeniny: Pervitin mi vzal to nejlepší, přiznává lítostivě

Michal Penk slaví 52. narozeniny: Pervitin mi vzal to nejlepší, přiznává lítostivě
Zdroj: facebook.com
+ Dalších 5 fotografií
narozeniny
Byl ikonou a idolem 80. let, jeho kariéra v té době mířila hodně vysoko. Měl tisíce fanynek, pak ale zažil strmý pád. Řeč je o velmi nadaném hudebníkovi Michalu Penkovi (52), který dnes slaví narozeniny. Závislost na pervitinu mu zničila nejen pracovní, ale i osobní život. Pokouší se o návrat, ale sám moc dobře ví, že o nejlepší léta ho připravila droga...

Když se Penk objevil před lety na pódiu, bylo to něco. Měl prakticky kontinuálně vyprodáno a lidi si zamilovali jeho skladby... Byl vůbec prvním zpěvákem skupiny Lucie, po dvou letech ale kapelu opustil, přesněji v průběhu roku 1986. Rychlá sláva stoupla zpěvákovi do hlavy. Byl dokonce jedním z partnerů Ivety Bartošové, pro kterou také napsal několik písní - Útoč láskou, Závod s mládím, Tichá píseň.

Výrazně na sebe upozornil koncem 80. let baladami s názvem Odpusťte nám nebo Stín. Když se psal rok 1989, měl důvod k oslavě - vyšlo mu první album Michal Penk.

V roce 1993 se mu jeho vztah s partnerkou Ivanou, s níž má syna Christophera (29), rozpadl. Michal Penk začal pít, kouřit marihuanu a brát pervitin. Pod vlivem natočil album Rachot (Andělíček) moderátorce Tereze Pergnerové, které vyšlo roce 1995.

Syn se to dozvěděl v osmi

"Mám syna, kterému o mé závislosti řekla jeho matka, když mu bylo osm, aby se to nedozvěděl od někoho dříve. Byl z toho smutný, měl o mě strach. Naštěstí to pro něj fungovalo jako odstrašující případ,“ svěřil se Penk nedávno a přiznal, že poprvé na léčení byl v roce 1998, kam ho „dotlačili“ rodiče. Na léčení byl následně ještě několikrát...

V dalších letech šla jeho kariéra už jen strmě dolů... Až v posledních letech Penk začal popisovat svoje životní pády. „Dvanáct let jsem slyšel hlasy. Stačil třeba zvuk lednice u mámy v bytě. Připadal mi jako rytmický zvuk hlasu a začal jsem se s ním vybavovat. Drogy jsou neuvěřitelně kreativní. Dozvídal jsem se zajímavé věci, ale také naprosté bláboly. Nejdříve mi to bylo trapné a chtěl jsem říct: Hele, jdi k čertu, je to nesmysl. Ale zvědavost fungovala, tak jsem s tím mluvil,“ uvedl Penk. Naposledy prý byl pravidelným uživatelem drogy v roce 2009.

V roce 2015 po něm bylo vyhlášeno pátrání. „Bylo to kvůli tomu, že jsem měl svědčit proti organizované skupině v drogové kauze. Bál jsem se vypovídat, tak jsem to oddaloval, nakonec jsem vše popřel,“ vysvětlil hudebník, který byl nakonec obviněn z křivé výpovědi. Tím, že někdejší idol 80. let ale vložil peníze do fondu pro oběti trestných činů, splnil veškeré zákonné podmínky. Proto bylo stíhání s ním zastaveno.

Zpátky na vrchol?

„Chtěl bych znovu vystupovat. Dali jsme s Tomášem Waschingerem dohromady kapelu a aktuálně zkoušíme. Muzikantům se nesmí stát, že vymřou po jedech nebo po ztrátě hudebnické cti,“ uvedl pro eXtra.cz Penk, který je přesvědčen, že aktuálně je jeho život v pořádku a jeho návrat na hudební scénu se mu povede. "Pervitin mi vzal to nejlepší z mého času," uvědomil si, co mu drogy vzaly.

Mnozí Michalovi Penkovi přejí nejenom k dnešním 52. narozeninám zejména to, aby u něj to dobré období vydrželo a už nepřišel žádný pád. Ale je tu jedno "ale"...

Související články

Další články