Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Michal Novotný v roli Ivana Jonáka: Devadesátky jsou mi sympatičtější než tahle hyperkorektní doba, říká

Michal Novotný v roli Ivana Jonáka v seriálu Devadesátky.
Zdroj: Česká televize, publikováno se souhlasem
+ Dalších 13 fotografií
Devadesátky

V seriálu Devadesátky má sice jenom epizodní roli, mluví se ale především o něm. Michal Novotný totiž roli Ivana Jonáka ztvárnil tak geniálně, že strhl téměř veškerou pozornost na sebe. Jak se na roli připravoval, co si myslí o Ivanu Jonákovi a proč jsou mu devadesátky sympatičtější než současnost? I o tom se rozpovídal pro eXtra.cz.

Když Michal Novotný v masce Ivana Jonáka v seriálu Devadesátky stál před pravou fotografií zakladatele Discolandu Sylvie, byli jako vejce vejci. Podoba byla tak výrazná, že se po odvysílání prvního dílu šestidílné minisérie neřešilo snad nic jiného. Co na nečekanou pozornost říká sám herec?

“Ta reakce všech mi přijde až nemilá, protože to není seriál o Ivanu Jonákovi. Je to především dokonalá práce maskéra Martina Valeše a druhého Martina. Ivan Jonák, jak chodil v bílém obleku a s ovcí na hlavě, tak to té figuře dalo osmdesát procent. Je to velmi zavazující hrát někoho, koho každý zná. Respektive spousta lidí zná. Jsem rád, že to nesklouzlo k nějaké parodii. Ta linie je totiž velice tenká,” sdělil eXtra.cz Novotný.

Práce maskérů

Ten nezastírá, že je Jonákovi více než podobný. “Jak mám obtloustlý ksicht, tak stačilo nalepit paruku. Ta příprava nebyla příliš dlouhá. Diváci až v dalším díle uvidí, jak byl zraněný. Tak vytvořit to zranění bylo malinko náročnější. Samo o sobě nalepení té paruky trvalo hodinu,” popsal představitel Ivana Jonáka, který svou předlohu osobně neznal a přiznává, že postavu bývalého šéfa Discolandu Sylvie zná jenom povrchně.

Když jsem tu roli dostal, tak se příběh Ivana Jonáka kolem mě vyrojil sám od sebe. Otec mého kamaráda byl bývalý velitel prvního oddělení - plukovník Koubek. Podílel se na vyšetřování. Leccos mi tenkrát řekl Pepa Mareš. Zajímavé je, že můj spolužák z DAMU koupil Discoland Sylvie. Pak se to jmenovalo Charisma. Potkal jsem se i s lidmi, kteří Jonáka důvěrně znali,” říká Novotný, který se na roli nijak extra nepřipravoval.

Příprava na roli

“Je to ale jenom epizodní role. Kdyby to měl být film o Ivanu Jonákovi, tak bych se obrátil na lidi, kteří ho znali. Volal mi DJ Uwa, že je škoda, že jsem se na něj neobrátil. Že by mi poradil nějaká gesta, která dělal. V tom seriálu na to ale není tolik prostoru,” vysvětluje seriálový představitel Ivana Jonáka, který v Discolandu Sylvie ale nikdy nebyl. Alespoň ne v době její největší slávy.

“Byl jsem tam ale v době, kdy to koupil můj kámoš a jmenovalo se to Charisma. To už se tam ale neodehrávaly věci, které se tam zřejmě odehrávaly. U čeho jsem nebyl, to nesoudím,” dodal Novotný, který jedním dechem ale říká, že mu byly devadesátky sympatičtější než současnost.

Hyperkorektní doba

Mně devadesátky byly daleko sympatičtější než tato hyperkorektní doba nějakých vymyšlených sociálních profilů. Ta doba mi připadala daleko svobodnější než dnešní. Tehdy byli sice Jonákové a Mrázkové, ale dneska jsou zase jiní borci, kteří po sobě sice nestřílí, ale chodí v drahých oblecích a likvidují lidi jinak. Každá doba nese své. Kdo jsem, abych to soudil? Ve své podstatě je mi milejší, když někdo někomu nafackuje než se pak vydírat přes sociální sítě a právníky. Jsem ale přesvědčený o tom, že každá doba má své padouchy,” dodává Novotný, který prý není na žádných sociálních sítích.

Sociální sítě mi přijdou odporné. Spousta lidí z toho dost zblbla. Devalvuje to jak mezilidské vztahy, tak jazyk. Každý chce být hezký, dělat ze sebe něco jiného, než je, a mě tato křivárna štve. Jsem jiného založení. Ve své podstatě by pro mě ty devadesátky byly lepší, ač vím, že je moje vina, že se s tím neumím sžít. Jsem tvrdohlavý paličák, který před některými věcmi neustoupí,” uzavřel Novotný.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy