Když bylo na český trh uvedeno album HIStory, byla na místo někdejšího Stalinova pomníku na Letné umístěna socha Michaela Jacksona (60) v nadživotní velikosti. Král popu tehdy slíbil, že tam, kde se socha objeví, dorazí. Ačkoliv tomu věřil málokdo, zpěvák svůj slib dodržel.

Jackson do hlavního města dorazil již 3. září. Ubytován byl v hotelu InterContinental, kam si do prezidentského apartmá pozval jedno z dětí na přátelský rozhovor. Během svého pobytu si prohlédl Prahu, setkal se s prezidentem Václavem Havlem a zamířil dokonce i do dětského domova na Zbraslavi a na dětské traumatologické centrum v Motole.

Na Letenské pláni mezitím probíhala výstavba obřího pódia – veškerá technika byla dovezena z Los Angeles a měla celkovou váhu 1 200 tun. Zpěvák si s sebou přivezl i vlastní televizní studio.

V ulicích Prahy byly tehdy vyvěšeny plakáty lákající na velkolepou show. Dopravní podnik vydal brožuru o změnách v dopravě a celou Letnou obklopily zátarasy, sanitky, policisté i hasiči.

Na koncert dorazilo 120 tisíc fanoušků, nespočet dalších akci přihížel z povzdálí. Vystoupení bylo doprovázenou velkým množstvím světelných efektů, pyrotechnikou, projekcemi, převleky a skvělým tanečním i pěveckým uměním. Ačkoliv fanoušci byli ze show nadšeni, kritici ji označili za „směšný cirkus“. Hořkou pachuť měla Jacksonova návštěva kvůli nehodě, při níž vůz německé televize srazil malého chlapce.