Lidé z prezidentské kanceláře ještě před týdnem volali Jiřímu Bradymu, strýci ministra Daniela Hermana, do Kanady, kde žije, aby ho informovali o nominaci a pozvali ho na slavnostní ceremoniál. Od prezidenta Miloše Zemana měl dostat 28. října vyznamenání.

„Byl na to pyšný, dostal už vyznamenání všude možně po světě – v Německu, v Kanadě. A doufal, že se mu podobné pocty dostane i doma v Česku,“ řekla portálu Aktuálně.cz dcera Bradyho Lara.

Ze seznamu ho ale na poslední chvíli vyškrtli. Podle Lary Brady je to kvůli tomu, že se ministr Herman sešel s dalajlámou. A to se zřejmě nelíbilo panu prezidentovi.

„Státní vyznamenání není nárokovou záležitostí, to je věc rozhodnutí prezidenta republiky,“ řekl portálu iDnes.cz prezidentův mluvčí Ovčáček, který prý neví, kdo vyznamenání dostane. Jména zatím znají jen Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka. „Pochybuji, že by pan premiér do 28. října ten seznam takzvaně vyzvonil,“ dodal Ovčáček.

Brady přežil Osvětim, pochod smrti i Terezín. Když se vrátil do Československa, tak zjistil, že všichni jeho příbuzní jsou mrtví. V roce 1949 emigroval do Kanady.