Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Mezi fanoušky Baníku to vře: Hráč Muhammed Sanneh sleduje obhájce teroristů a islámské fanatiky

Hráč Baníku Muhammed Sanneh už budí vášně.
Zdroj: Se souhlasem Baník Ostrava
Předchozí Další
+ Další fotografie
SKANDÁL

Ve fanouškovských diskusích ostravského Baníku se rozhořela zuřivá debata. Tématem je nedávno získaný obránce Muhammed Sanneh (21) z Gambie, který na svém twitterovém účtu sleduje velmi rozporuplné osobnosti včetně jedné, která de facto prohlásila, že má pochopení pro sebevražedné atentátníky.

„Podívejte se na fan weby Baníku, lidé se tam hádají o Sanneho. Ukázalo se, že sleduje, tím pádem fandí, hodně zvláštním muslimským fanatikům,“ upozornil redakci eXtra.cz jeden z čtenářů.

Muhammed Sanneh, který měl ligový debut před dvěma týdny a Baník už se chystá proměnit hostování v přestup, je opravdu předmětem sporů. Někteří ho kritizují, jiní kritiky obviňují z nesnášenlivosti.

„Vím, že tady jde především o fotbal. Vůbec mě netrápí, že je muslim. Ale jestliže sleduje, tedy podle mě podporuje lidi, kteří chtějí kamenovat homosexuály, vyjádřili pochopení pro sebevražedné teroristy nebo hájí znásilnění v manželství, je otázka, jestli je správné, že chce využívat výhod českého, tedy západního světa, s jehož zákony jsou tyto názory v rozporu,“ tvrdí Jenda.

A opravdu, účet hráče na Twitteru odhaluje, že sleduje některé velmi kontroverzní postavy.

Bilal Philips

Kanadský muslimský učitel a řečník. Kvůli jeho názorům mu byl zakázán vstup do Velké Británie, Austrálie, Dánska, Německa a Keni (zde prý kvůli vazbám na teroristy). Na Filipínách ho dokonce uvěznili kvůli údajnému podněcování k teroristickým aktivitám.

Nechvalně se proslavil kvůli řadě šokujících výroků. Tvrdil například, že v manželství neexistuje nic takového jako znásilnění. Dokonce prohlásil i to, že mluvit o sebevražedných atentátnících je nespravedlivé, protože nejde o sebevraždu, ale o projev statečnosti při provádění vojenské operace. Později svá slova nepřesvědčivě mírnil.

Philips má i zkušenost s Českem. Zde byl před několika lety zatčen Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu při velké razii v mešitě, úřady tvrdily, že jeho kniha Základy tauhídu - Islámský koncept boha podněcuje ke xenofobii a k násilí a že je rasistická. Soud nakonec distributora knihy osvobodil s tím, že za ideologii nelze nikoho trestat. V britských věznicích je kniha zakázaná, prý proto, že uvězněné muslimy pomáhá radikalizovat.

Bilal Philips je stoupencem salafismu, což je teologický směr, o jehož zášti proti šíitům, Židům a křesťanům a představitelům vlád sekulárního Západu není podle někdejších českých žalobců žádných pochyb.

Abdur Raheem Green

Brit, který konvertoval k islámu. Již před lety mu byl znemožněn vstup do letadla kvůli tomu, že se objevil na výstražném seznamu australské vlády. A to pro jeho radikální názory, mezi které patřilo i prohlášení, že muslimové a lidé na Západě spolu nemohou žít v míru a smrt při džihádu je nejjistější způsob, jak potěšit Alláha.

Sám Green takové názory připustil, ale tvrdil, že je během času přehodnotil (kontroverzní muslimští řečníci se takto brání velmi často). V roce 2011 mu zrušili přednášku v Kanadě za návod, jak by muslim měl bít svou ženu.

V roce 2014 Telegraph informoval, že islámská skupina iERA, kterou Green vedl, byla vyšetřovaná kvůli obvinění, že její vůdci propagují antisemitismus a požadovali, aby byli kamenováni homosexuálové a cizoložníci. Rakouská kontrarozvědka skupinu obviňovala z napojení na extremisty.

Greena také nahráli při vystoupení, když žádal, aby byl z jeho dohledu odstraněn Žid, aby nemusel cítit jeho zápach.

Abu Ammaar Yasir Qadhi

Islámský teolog a učitel. Podle New York Times v roce 2001 uvedl, že Hitler nikdy neměl v plánu masově vyvraždit Židy, a o profesorech islámských studií v USA prohlásil, že většina z nich jsou Židé, kteří chtějí muslimy zničit.

Později svá slova o Hitlerovi odvolal, omluvil se a dokonce jel do Osvětimi. Prohlásil, že po přímé konfrontaci s fakty se za svá dřívější prohlášení stydí.

Také on měl na turné v roce 2015 prohlásit před studenty, že zabíjení homosexuálů a ukamenování cilozožníků je součástí jeho náboženství.

Ismail ibn Musa Menk

Muslimský kazatel hlásá například to, že homosexuální styk je amorální a gayové jsou pro něj horší než zvířata. To, že muslimové posílají pozdravy lidem jiných vyznání například během Vánoc, považuje za obrovské rouhání. V roce 2017 mu byl zakázán vstup na Filipíny, vláda to odůvodnila tím, že jeho názory jsou neslučitelné s jejími multikulturními zákony. O rok později mu na své území znemožnilo vstup i Dánsko.

Omar Suleiman

Muhammed Sanneh na druhou stranu sleduje i imáma, který je výrazným mírovým aktivistou a jemuž pro jeho smířlivá prohlášení vyhrožoval i Islámský stát.

Jak se k tomu staví vedení Baníku, pro vás zjišťujeme.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy