Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tereza H. Výměna manželek Útok na mešitu Věra Bílá

Nejnovější kauzy

Mezi Čechy přibývá nakažených tropickou pohlavní chorobou. Lékaři ji dokážou rozpoznat až za několik měsíců

Počet nakažených roste.
Nový strašák českých lékařů se jmenuje lymfogranuloma venereum. Jedná se o exotickou pohlavní nemoc, která se v poslední době objevuje i na území České republiky. A nakažených stále přibývá.

Tato nemoc může připomínat mnoho neinfekčních nemocí, jako například hemeroidy nebo některá střevní onemocnění. Proto je pro lékaře velmi těžké na ni přijít a celé kolečko vyšetření může trvat několik týdnů i měsíců.

„Je to důsledek globalizace. Přišlo to k nám přes západní Evropu. Registrujeme desítky případů ročně,“ řekl serveru Novinky.cz doc. Ladislav Machala z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí a šéf AIDS centra Nemocnice Na Bulovce.

„Mám mnoho pacientů, kteří chodili několik měsíců po specialistech, ale stále se nemohlo přijít na to, co jim vlastně je. Když se na ni přijde brzy, čeká pacienta zhruba měsíční terapie léky,“ dodal Ladislav Machala.

Pokud se nemoc nepodaří odhalit včas, čekají pacienta zdravotní komplikace a dokonce v některých případech i operativní zákrok. Loni se objevilo už 43 případů této nemoci, přičemž v roce 2011 bylo pouze 6 nakažených. Stále stoupající číslo tak lékaře znepokojuje.

„Je to nemoc blízké budoucnosti,“ říká lékař s tím, že nákaza se zatím objevuje hlavně v gay komunitě, ale první případy jsou zaznamenány i mezi heterosexuály.

V Čechách přitom počet lidí nakažených nějakou pohlavní nemocí stoupá, ať už se jedná o syfilis nebo HIV. Není pak výjimkou, že někteří pacienti se musí léčit se sexuálními nemocemi opakovaně.

„Není vzácností, že některé léčíme posedmé nebo poosmé," uzavírá Machala nepříliš povzbudivou statistiku.

Mohlo by vás zajímat

Další články