Výstraha před sněhovými jazyky platí pro všechna místa nad 800 metrů v Karlovarském, Jihočeském, Pardubickém, Libereckém, Plzeňském, Královéhradeckém, Ústeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Příčinou této výstrahy je studený a vlhký vzduch, který k nám bude proudit od severozápadu. Během neděle bude zesilovat vítr a může dosáhnout rychlosti až 70 km/h. Meteorologové očekávají, že do pondělního večera napadne 10 až 25 centimetrů sněhu. Právě spojení větru a sněhu může způsobit tvorbu jazyků.

„Na návětří hor (hlavně Krušných hor a na Šumavě) může na některých místech napadnout až 40 cm nového sněhu,“ píší meteorologové. Také doporučují, aby lidé v těchto oblastech sledovali dopravní zpravodajství a v horách informace Horské služby.

V sobotu by podle předpovědi mělo být zataženo až oblačno. Ojediněle by se měl objevit déšť, v polohách nad 500 metrů je předpoklad sněžení. K sobotnímu večeru by mělo snažit hlavně na severu. Nejvyšší teploty dosáhnout 3 až 7 °C, na horách kolem –1 °C

V noci na neděli bude zataženo, od severozápadu bude místy sněžit. V polohách pod 400 metrů se očekávají smíšené srážky.