Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Meteorologové upřesnili výstrahu: Povodně udeří na jihu a východě, na západě bouřky

Meteorologové upřesnili výstrahu: Povodně udeří na jihu a východě, na západě bouřky
Zdroj: HZS OK
+ Dalších 7 fotografií
počasí
Počasí je od začátku týdne velmi proměnlivé, ve většině případů hlavně prší, na některých místech dokonce tak moc, že se zvedají hladiny řek a hrozí povodně. Meteorologové z ČHMÚ ve středu upřesnili výstrahu a pro jih republiky to nevypadá zrovna růžově. Lidé by se měli připravit na vydatné deště a na východě zase na silné bouřky.

Český hydrometeorologický ústav od začátku týdne varuje před silnými lijáky. Hrozil i tím, že mohou přijít povodně, s čímž se potýkali například na Uničovsku a Šumpersku, kde si ošklivé počasí vybralo i svou oběť. Upřesněná výstraha platí hlavně pro část Vysočiny a Plzeňského kraje a také pro celý Jihočeský kraj. Výstraha je platná od středečního pravého poledne do čtvrteční půlnoci.

Jezděte pomalu a opatrně

Při takových deštích může být nebezpečnější cestovat v autě. "Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst," uvádí meteorologové z ČHMÚ s tím, že během 6 hodin může napršet 30 milimetrů srážek a během 24 klidně až 50.

Povodňová bdělost

Před povodněmi by se měli mít na pozoru obyvatelé Moravskoslezského, Zlínského, Jihomoravského, Jihočeského a Pardubického kraje a Vysočiny. Vysoký stupeň nebezpečí se sice snížil na nízký, hladiny řek se však mohou stále zvedat. Výstraha je platná do čtvrtka do 12 hodin.

Silné bouřky na východě republiky

Povodně mohou dorazit v doprovodu silných bouřek, a to hlavně ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. "Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s krátkodobými úhrny kolem 30 mm," uvádí meteorologové. Očekávají přívalový déšť, který může rozvodnit menší toky, zatopit podchody nebo sklepy a lidé by si měli dávat pozor i před blesky a padajícími či poletujícími předměty.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy