Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Meteorologové rozšířili výstrahu: Pozor na velmi silné bouřky, vítr se bude skoro rovnat síle orkánu

Meteorologové rozšířili výstrahu: Pozor na velmi silné bouřky, vítr se bude skoro rovnat síle orkánu
Zdroj: Pixabay
+ Další 4 fotografie
nebezpečí
V sobotu dopoledne rozšířili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu výstrahu ohledně bouřek, které se na Česko ženou. Už v pátek varovali před silným větrem, přívalovým deštěm a možným krupobitím. Tentokrát varují před vichrem, který může dosáhnout zhruba 110 kilometrů v hodině.

Od sobotních 17 hodin do neděle do 6 ráno platí výstraha před silnými bouřkami pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. "Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s lokálními srážkovými úhrny kolem 30 mm, kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h," varují meteorologové.

"Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky," doporučuje ČHMÚ.

Silný vítr podobný orkánu

Meteorologové varují i před nedělí, kdy se mají přihnat velmi silné bouřky. "Očekává se výskyt ojediněle i velmi silných bouřek doprovázených především silnými nárazy větru o rychlosti 70 až 110 km/h, většími kroupami a lokálními srážkovými úhrny kolem 40 mm," uvádí ČHMÚ. Pro srovnání, síla větru při orkánu je zhruba 120 kilometrů v hodině a více.

Výstraha platí od nedělního poledne do desáté večer. Platná je pro části Jihočeského a Pardubického kraje a dále pak pro celý Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj a Vysočinu. Meteorologové očekávají přívalové deště s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací či jejich zanesení unášeným materiálem.

"Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně," varují meteorologové.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy