Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Meteorologové i silničáři varují: Mokrý sníh napadne na většině území, silnice budou klouzat

Meteorologové i silničáři varují: Mokrý sníh napadne na většině území, silnice budou klouzat
Zdroj: profimedia.cz
výstraha
Předpovědi meteorologů z pondělí se vyplnily. Od úterního rána sněžilo na Západě Čech, odpoledne pak sněhové vločky padaly hlavně na jihu Česka, na Vysočině a v Severních Čechách. Aktuálně je v platnosti výstraha před nízkým stupněm nebezpečí i v ostatních krajích.

Od úterní 18. hodiny platí výstraha před nově napadaným sněhem v krajích Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a v Kraji Vysočina. Padat by měl těžký mokrý sníh především v polohách nad 400 metrů. Mapa, kterou zveřejnil ČHMÚ, ukazuje, že nejvíc sněžit by mělo v jižních Čechách a na Českomoravské vrchovině.

Kolem 18. hodiny začalo sněžit i v Pardubickém kraji a na Vysočině a do ulic vyjeli silničáři. Ti upozornili na sníženou viditelnost na silnicích. I když by místy mohlo napadnout až 15 cm sněhu, do rána se pravděpodobně neudrží, teploty totiž neklesnou pod bod mrazu, spíše se budou pohybovat nad nulou.

Výstraha před sněhem platí do středeční čtvrté hodiny ráno.

Další výstraha začne podle ČHMÚ platit ve středu ve 12 hodin a bude trvat až do čtvrtka do tří hodin ráno. To by mělo v polohách nad 400 m n. m. místy napadnout kolem 5 cm, ojediněle až 10 cm většinou mokrého a těžkého sněhu.

Výstraha platí pro Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj a Kraj Vysočinu. Podle meteorologů hrozí "komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dojde ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice." Pozor bychom si měli dát na silnicích, kde se tvoří souvislá vrstva uježděného sněhu.

"Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby."

Odpoledne pak začalo sněžit v Pardubickém kraji či na Vysočině. Silničáři kolem šesté hodiny odpoledne varovali před sníženou viditelností.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy