Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Město duchů 30 let po jaderné katastrofě. Podívejte se, jak dnes vypadá vylidněný Černobyl

Zdroj: liveleak.com
26. dubna to bude třicet let, kdy se navždy změnil život v celé oblasti kolem jaderné elektrárny Černobyl. Přehřátí jednoho z reaktorů tehdy způsobilo nejhorší jadernou havárii v historii jaderné energetiky. Jak to dnes ve městě duchů vypadá?

Velká kritika se snesla na hlavu tehdejšího Sovětského svazu a týkala se především pomalé reakce na celou katastrofu. Vláda zahájila evakuaci obyvatel z oblasti Černobylu 36 hodin po havárii. V květnu 1986, o měsíc později, už byli přemístěni všichni, kdo žili v okruhu 30 km kolem elektrárny (asi 116 000 lidí). Vědci odhadují, že zóna bude bezpečná nejdříve za 20 000 let.

Záběry z černobylské zakázané zóny města Pripjať byly vypuštěny na svět před třicátým výročím jaderné katastrofy. Video z ptačí perspektivy ukazuje děsivou pustinu opuštěného města pod pokrývkou sněhu.

Zájemci o návštěvu tohoto pozoruhodného koutu země si mohou zažádat o vydání jednodenního pasu. I dělníci, kteří opravují betonový sarkofág, mají na svou práci jen omezené množství času.

{{videoembed:https://www.onetv.cz/detail/obri-mesto-duchu-takhle-vypada-radioaktivni-zona-kolem-cernobylu-tricet-let-po-katastrofe}}

Související články

Další články