Města zpřísňují odpalování rachejtlí. Kde už vás za to čeká pokuta?
Ke slavení konce roku patřily tradičně ohňostroje, rachejtle a petardy. Čím dál více lidem však hlučný rámus a smrad ze zábavní pyrotechniky začíná vadit. Proto se některá česká města rozhodla prostřednictvím vyhlášek její odpalování omezit nebo rovnou zakázat.
K výraznému omezení odpalování zábavní pyrotechniky sáhla Praha. Vyhláška podle vyjádření magistrátu vychází z negativních zkušeností při používání pyrotechnických výrobků v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jakou jsou například domovy pro seniory. Nevztahuje se však na profesionální ohňostroje, které podléhají povolovací povinnosti podle zákona o pyrotechnice.
Volně prodejnou pyrotechniku je tak zakázáno používat na těchto místech: V památkové rezervaci, na vodních tocích, na ostrovech v těchto tocích a na pozemcích sousedících s korytem vodních toků, a to v šířce do 50 metrů od břehové čáry, v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory anebo od domovů pro osoby se zdravotním postižením, na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech a zdržích a ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, na zvláště chráněných územích a ve vzdálenosti do 50 metrů od těchto území, v přírodních parcích a ve vzdálenosti do 50 metrů od těchto parků, ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoologické zahrady hlavního města Prahy, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost.
Konkrétní mapu s místy, kde je zábavní pyrotechnika zakázána, naleznete zde.
Už žádné poraněné labutě
„Vyhláška platí již druhý rok a já jsem moc rád, že má očekávané výsledky. Vloni totiž Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Praze nemusela poprvé ve své historii přes Silvestra přijmout žádné poraněné labutě ani jiná zvířata, která se většinou zmatená a vyděšená za tmy zraní nárazem do překážky nebo ku příkladu troleje,“ uvedl k tomu náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).
Zábavní pyrotechniku zakázalo na svém území také Brno, ovšem na Silvestra a Nový rok platí výjimka a lidé tak mohou odpalovat rachejtle bez omezení. Město jen zrušilo oficiální ohňostroj, který stejně jako v mnoha jiných městech nebude. Žádná vyhláška odpalování pyrotechniky nezakazuje ani obyvatelům Ostravy. I zde je však novoroční ohňostroj zrušený.
K zákazům se naopak připojila Jihlava. Odpalování ohňostrojů je zde zakázáno v celém centru města. Mimo něj to možné je. „Chtěli jsme tím zamezit bezhlavému odstřelování či házení petard do kanálů a také omezit neřízené ohňostroje. Dělají to tak i ostatní česká města, která chtějí, aby si veřejný prostor a hlavně prostor historického centra ponechal poklidnou sváteční atmosféru. Mimo centrum bude možné i nadále zábavní pyrotechniku používat,“ uvedla k tomu pro Jihlavskou Drbnu autorka vyhlášky radní Silvie Čermáková.
Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života
Související články

Americká zpěvačka si stěžuje na Prahu: Strašné služby a duchové lačnící po krvi

Janda, Töpfer, Slováčková: V Gröbeho vile křtili hvězdný kalendář a vybírali peníze pro potřebné

Mahulena Bočanová si naběhla. Pustila se do koloběžkářů v Praze, zároveň se natáčela během řízení

Martin Kocián opět zdivočel: Kopání do značky či napěchované pytle na odpadky
