Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Merch k dokumentu V síti pobouřil Česko: Nepřítele nejlépe odzbrojíte, když ho zesměšníte, tvrdí Klusák

Merch k dokumentu V síti pobouřil Česko: Nepřítele nejlépe odzbrojíte, když ho zesměšníte, tvrdí Klusák
Zdroj: Facebook: V síti
Předchozí Další
+ Dalších 19 fotografií
Kritika
Dokument V síti zvládl nejednou vzbudit vášně u české veřejnosti. Poprvé se to povedlo, když tvůrci vypustili první ukázky z filmu. Další pozdvižení přišlo se samotnou projekcí dokumentu a nyní se to stalo i při vydání oficiálního merchendisingu ke snímku. Zatímco za film byli tvůrci chváleni, za merch schytávají těžkou kritiku. Podle diváků jde o degradaci celého projektu.

"Dvanáct? Tak to je pohoda!" zní hláška z dokumentu V síti, kterou zná snad každý s přístupem na internet. Tuto odpověď ve filmu použil jeden ze sexuálních predátorů, když mu herečka sdělila svůj údajný věk. Stejně tak, jako tomu bylo u dokumentu, i tato hláška se stala fenoménem.

Hlášky z filmu jsou populární

Internet prakticky ihned zaplavila lavina vtipných obrázků a hláška takřka přes noc zlidověla. "Když chceš deset deka šunky, ale prodavačka se zeptá, jestli může nechat 12. Dvanáct? Tak to je pohoda," zněl jeden z internetových vtípků, takzvaných meme Pro tvůrce tak nejspíš dávalo smysl, že hláška bude nejlepší volbou pro propagační materiál. Jak se ale ukázalo, podle lidí jde o přešlap.

Na oficiálních facebookových stránkách tvůrci zveřejnili několik fotek, na nichž herečky z filmu představily merch. Trička, mikiny nebo batohy na sobě nesly nápisy jako "A nevadí, že je mi 12?" nebo "12, tak to je pohoda!". Obojí jsou proslulé hlášky z dokumentu. Příspěvek pak byl doplněn o větu "Haters gonna hate", tedy v překladu "Ti, co nenávidí, budou nenávidět", což bylo pro část lidí posledním hřebíčkem do rakve.

Lidé merch odsoudili

"Tý kritiky tu ze všech stran zaznívá tolik, že haters gonna hate fakt není adekvátní reakce. Mohli by si prosím ti, co spravují sociální média, plus ti, kteří tenhle merch vymysleli a odsouhlasili, vytáhnout hlavu z prd*le?" napsala pod příspěvek Mahulena K., která nebyla sama, komu se merch nelíbil. "Tohle je fakt úplně nejvypatlanější merch, který v podstatě zesměšňuje a shazuje celou vaši práci," kritizoval Daniel S.

Podle komentujících tak tvůrci tematiku sexuálních predátorů zlehčují a normalizují. Jak ale věří režisér dokumentu Vít Klusák, jistá míra odlehčení je na místě. "Jsem bytostně přesvědčený, že nepřítele nejlépe odzbrojíte, když ho zesměšníte," napsal ve vyjádření Klusák, podle kterého nabízel film řadu vtipných momentů, i když to nebyl prvotní záměr.

"Nedémonizovat démony, naopak je toho uhrančivého kouzla bubáků z temnot internetu zbavit, ukázat je v ubohosti jejich sobeckého počínání. Diváci sami vynesli jednu z tzv. hlášek s pohodou, učinili z ní nekorektní meme a právě proto jsme ji zařadili do kolekce merche. Je to štouch, vrácenej smeč a otevírák diskuze. Má připomínat osvobodivý smích, který tuhle scénu doprovázel ve všech kinech," vysvětlil Klusák a dodal, že zisk z merche tvůrci investují do celonárodní osvětové kampaně.

Snímek vyvolal mohutnou odezvu

Dokument V síti je projektem režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka. Ti nechali ve filmovém studiu vybudovat několik dětských pokojíčků a najali herečky, které po nalíčení vypadaly jako dvanáctileté dívky. Tvůrci jim vytvořili falešné profily, na které už v prvních minutách začaly psát desítky až stovky sexuálních predátorů. S nimi herečky komunikovaly, dokonce s některými zašly v rámci projektu i na schůzku.

Film tak upozornil na přehlížené téma sexuálních predátorů na internetu a jaký vliv mohou mít na děti. Vzniklo hned několik verzí snímků. Jedna byla určena pro promítání ve školách, další pro klasická kina a pak pro starší osmnácti let, ve které jsou necenzurované pohlavní údy, které predátoři dívkám zasílali. V Česku film vzbudil mohutnou odezvu a vyvolal bouřlivé diskuze. Několik pedofilů už bylo dokonce obviněno a další vyšetřuje policie.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy