Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Mentolovým cigaretám odzvonilo: Proč byl zakázán jejich prodej a kolik kuřáků to zasáhne

Mentolovým cigaretám odzvonilo: Proč byl zakázán jejich prodej a kolik kuřáků to zasáhne
Zdroj: Pixabay.com
+ Dalších 7 fotografií
mentolky
Po zákazu kouření v hospodách a po zákazu cigaret s ovocnou příchutí, jakými byly například borůvky, jahody či jablka, byl zakázán i prodej mentolových cigaret. Dne 20. května totiž vešla v platnost česká úprava evropské směrnice o tabákových výrobcích. Její odůvodnění je prosté, zasáhne ale statisíce kuřáků.

Dne 20. května letošního roku byly na všech trzích EU zakázány mentolové cigarety a cigarety obsahující mentolové kapsle. Vyplývá to z evropské směrnice o tabákových výrobcích, která v roce 2014 zavedla zákaz cigaret a tabáku k ručnímu balení cigaret s charakteris­tickými příchutěmi.

Zákaz byl zaveden už v roce 2014, u mentolových cigaret však výrobci využili přechodného období. To 20. května skončilo a ochucené cigarety už nebude možné zakoupit ani v bezcelních prodejnách.

Statisíce kuřáků

Zákaz prodeje mentolových cigaret se v Česku dotkne statisíců kuřáků. „Mluví se o konci mentolových cigaret, ale v České republice čistě mentolové cigarety kouří minimum lidí, podle našich odhadů asi dvacet tisíc. Ovšem kapslové cigarety, u kterých si kuřák mění chuť stisknutím filtru, pravidelně kupuje až 330 tisíc lidí,“ uvedl pro web E15.cz manažer Imperial Brands Bojan Stoevski.

Osoby kouřící zahřívané tabákové výrobky mají ovšem štěstí a mentolky si stále budou moci pořídit, zákaz se na ně totiž nevztahuje.

Odůvodnění

Zákaz prodeje ochucených tabákových výrobků má velmi prostý důvod. Z pultů jako první zmizely cigarety s příchutí čokolády, vanilky, následně ovocné, jako byly například jahodové, jablečné či borůvkové. Na mentolky přišla řada také, a to proto, že evropské státy usilují o to, aby kouření bylo co nejmenším lákadlem pro mladé osoby, které příchutě lákaly.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy