Menstruační pomůcky zdarma jako ve Skotsku? Schillerová navrhuje alespoň slevu
O zvýšení dostupnosti menstruačních pomůcek požádal Schillerovou premiér Andrej Babiš (66) (ANO) v reakci na rozhodnutí Skotska, které poskytne všem menstruační pomůcky bezplatně. Minulý týden na Twitteru Babiš uvedl, že u příjmově nejslabších by byl podobný krok možný i v Česku. Skotsko, které má zhruba o polovinu méně obyvatel než Česko, odhadlo náklady na bezplatné poskytnutí menstruačních pomůcek na 9,7 milionu liber ročně (asi 285 milionů korun).
Pomůže to finančně slabším domácnostem
Změnu DPH chce Schillerová podle Blesku prosadit prostřednictvím pozměňovacího návrhu k novele zákona o DPH, která narovnává podmínky u dodání zboží ze zahraničí. Novelu právě projednává sněmovna. Menstruační pomůcky by tak mohly být levnější asi od jara příštího roku. "Díky tomu, že na trhu s dámskými hygienickými potřebami panuje velká konkurence, očekávám, že snížení DPH zákaznice ve svých peněženkách skutečně pocítí," řekla serveru ministryně. "Zejména domácnostem s nižšími příjmy by toto snížení daní mohlo v současné ekonomické situaci citelně pomoci," dodala.
Ještě loni bylo ministerstvo financí podle Blesku proti změně DPH u menstruačních pomůcek. "Snahou je využívat výjimky ze základních pravidel systému DPH co nejméně a jen v odůvodněných případech tak, aby byl celý systém DPH co možná nejtransparentnější a co nejméně komplikovaný. Podobný návrh rovněž není součástí programového prohlášení vlády ČR," řekla Blesku loni Šárka Šmolíková z odboru komunikace ministerstva financí.
Ve Skotsku už budou pomůcky zdarma
Už minulý týden schválili ve Skotsku zákon, který dává právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.
Na straně labouristické poslankyně Moniky Lennon za normu bojovala řada odborových svazů, organizací bojujících za práva žen i charitativních organizací, podle kterých ženy a dívky v potravinových bankách často shánějí právě i hygienické potřeby. Takzvaná menstruační chudoba, kdy si ženy nemohou dovolit koupit každý měsíc hygienické pomůcky, podle charitativních organizací výrazně vzrostla během pandemie covidu-19.