Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Měl tetování, lakoval rakve a fascinoval ženy: Takový byl legendární Sean Connery

Měl tetování, lakoval rakve a fascinoval ženy: Takový byl legendární Sean Connery
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 6 fotografií
smrt bonda
Ve věku 90 let odešel jeden z největších herců, jaké filmové plátno kdy poznalo. Námořník, milovník golfu, pyšný skotský patriot a šlechtic Sean Connery prožil pestrý a bouřlivý život. Pojďme si připomenout životní cestu muže, který měl jako agent James Bond povolení zabíjet.

Sean Connery se narodil v roce 1930 ve skotském Edinburghu jako syn řidiče náklaďáku. V šestnácti letech se nechal najmout ke královskému námořnictvu, po třech letech byl ale kvůli problémům se žaludkem propuštěn. Ze služby u námořnictva si odnesl dvě tetování – Scotland Forever (Navždy Skotsko) a Mum and Dad (Máma a táta).

Po návratu do rodného města se živil, jak se dalo. Dělal například plavčíka, dělníka, natíral rakve či rozvážel mléko. Ve volných chvílích se věnoval kulturistice a jelikož dobře vypadal, začal se živit jako model sochařů a malířů. Svět umění ho začal pomalu, ale jistě směřovat k herectví. Jako u většiny ostatních herců vedla jeho cesta k filmu přes divadlo. V roce 1956 debutoval v televizi a získával herecké zkušenosti v několika nevýznamných rolích.

James Bond mu změnil život

Poté přišel rok 1962 a dvaatřicetiletý Connery zamířil na konkurz na tajného agenta Jamese Bonda, který, jak už víme, vyhrál. Do té doby neznámý herec získal roli v první bondovce Dr. No. Hned rok poté byl obsazen do další s názvem Srdečné pozdravy z Ruska. Celkem hrál ještě v pěti snímcích o agentovi 007 - Goldfinger, Thunderball, Žiješ jenom dvakrát, Diamanty jsou věčné a Nikdy neříkej nikdy.

Ze stínu agenta 007 chtěl vystoupit

Hercova hvězda zářila, nicméně si Connery začínal uvědomovat, že nechce být hercem jedné role a snažil se ze stínu Jamese Bonda vymanit. Po natáčecím maratonu šedesátých let začal trávit víc času s rodinou a věnoval se milovanému golfu.

I přesto, že byl nejčastěji s tajným agentem 007 spojován, hrál i v mnoha dalších filmech, kde ho diváci měli možnost vidět i v jiných hereckých polohách. Hrál například ve slavné Vraždě v Orient Expresu, v První velké vlakové loupeži nebo v Muži, který chtěl být králem z poloviny sedmdesátých let. Krále si Sean později zahrál ještě několikrát.

Asi nejznámějším snímkem je První rytíř, kde Connery ztvárnil postavu krále Artuše. V druhé polovině devadesátých let následovaly akční thrillery Skála či Past.

Miloval golf

Sean Connery byl dvakrát ženatý. Se svou první ženou, herečkou Diane Cilento, měl syna Jasona. V roce 1973 se ale manželé rozvedli a o dva roky později se herec oženil s francouzskou umělkyní Micheline Roquebrune, kterou potkal na golfovém turnaji v Monaku.

Sir Sean Connery

Connery si ve světě filmu vybudoval silnou pozici. Byl kultem již za svého života, což se nestane každému. Kromě herectví působil i jako filmový producent. V roce 1987 získal Zlatý glóbus a Oscara za vedlejší mužskou roli ve filmu Nedotknutelní. Byl držitelem ceny Akademie a dvou cen BAFTA. V roce 1999 byl britskou královnou povýšen do šlechtického stavu a má právo používat titul sir.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy