Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Mekyho Žbirku (†69) ovlivnila rodinná tragédie: Bratr Jason spáchal sebevraždu

Miro Žbirka: Bratr spáchal sebevraždu, když byl Meky malý kluk
Zdroj: Bontonfilm
+ Dalších 8 fotografií
Rodina

Miro Žbirka (†69) se nikdy netajil tím, že ho v hudební tvorbě ovlivnili zejména jeho bratři Jason a Anton. Málokdy ale mluvil o tom, že prvně jmenovaný spáchal sebevraždu, když byl Meky ještě malý kluk. Tragická rána v podobě ztráty bratra mu tak ze dne na den změnila život. Prozradil to v minulosti v rozhovoru pro iDnes.cz.

Za famózní kariéru vděčil Miro Žbirka především své rodině. K hudbě ho vedla anglická maminka Ruth, směr mu dali i jeho starší bratři Jason a Anton. Ti se totiž dobře orientovali v nových zahraničních trendech a oblíbené songy pouštěli i Mekymu.

Bezstarostné mládí ale budoucí legendě československé hudební scény překazila velká tragédie. Jason spáchal sebevraždu, když byl Miro ještě mladý kluk. Najednou tak musel rychle dospět a být oporou své rodině.

"Spáchal sebevraždu a to s námi se všemi, s celou rodinou, neuvěřitelně otřáslo. Od toho momentu je, myslím, můj život úplně jiný. Do té doby to bylo dětství. Potom už nic nebylo jako dřív,“ svěřil se Meky v rozhovoru pro iDnes.cz.

Po důvodech nepátral

Sám Miro se nikdy nedozvěděl, co Jasona vedlo k tak otřesnému kroku. Smrt bratra byla taková rána, že se ani neptal na důvody. "Nikdy jsem nepřišel za rodiči, abychom si popovídali o tom, jak to bylo s Jasonem. Všechno ohledně jeho smrti jsou jenom moje dohady," přiznal Žbirka.

Slavný hudebník si ale byl jistý, že bratr měl ke svému kroku hluboké důvody. "Svět byl tehdy angažovanější. Můj bratr byl generace Beatles, narodil se v roce 1944. Možná si kladl různé otázky a bůh ví, proč dospěl zrovna k takovému rozhodnutí. Vím jenom, že za tím tehdy nebyla žádná love story. Bylo to něco hlubšího. Musel být pevně rozhodnutý," věřil Žbirka, který zůstal Jasonovi vděčný až do smrti.

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy