Již začátkem prosince totiž Meky Žbirka vyráží na své Vánoční Symphonic Tour 2017, které zahájí 9. 12. v Brně a přes Plzeň a Bratislavu jej 15. prosince zakončí v pardubické Tipsport Aréně.

Nic z toho by se ale neuskutečnilo, kdyby Mekyho již od útlého dětství v hudbě nepodporovala jeho maminka, Angličanka Ruth Galeová. S tou se jeho otec Šimon Žbirka seznámil v roce 1943 v severo­londýnské čtvrti Muswell Hill. O rok později se vzali a po skončení druhé světové války se usadili v Bratislavě.

Jelikož pochází ze smíšeného manželství, dokonale ovládá oba rodné jazyky svých rodičů, což se mu hodilo v budoucí kariéře, kdy často zpívá v obou jazycích.

A zatímco díky mamince se naučil anglicky, bratři Jason a Tony, kteří se výborně orientovali v zahraničních hudebních směrech, ovlivnili směr, kterým se v počátcích své kariéry vydal.

Ve svých dvaceti pěti letech tak spoluzaložil dnes již legendární skupinu Modus. Zásadní zvrat jeho kariéry přišel ale až v roce 1982, kdy se stal historicky prvním slovenským vítězem Zlatého slavíka a po Waldemaru Matuškovi byl druhým zpěvákem, kterému se podařilo porazit Karla Gotta (78).

Ačkoliv se mu dlouhá léta nedařilo svou zlatoslavičí sbírku rozšířit, stala se z něj jedna z nejvýraznějších postav celé slovenské populární hudby, což platí dodnes. Svou kariéru sice zahájil v sedmdesátých letech minulého století, rozhodně ale nepolevil. Na slavičí úspěch se mu podařilo navázat i v novodobém slovenském Slavíku, kde získal hned několik zlatých, stříbrných i bronzových sošek. A pokud by anketa na Slovensku v roce 2013 nezanikla, získával by dodnes.

Těšíme se na vás během Vánočního Symphonic Tour 2017:

9. 12. 2017 Brno, DRFG Aréna 11. 12. 2017 Plzeň, Home Monitoring Aréna 13. 12. 2017 Bratislava, Aréna O. Nepelu 15. 12. 2017 Pardubice, Tipsport Aréna

Více informací, a to včetně předprodeje vstupenek, najdete na www.zbirka2017.cz

Pro aktualizované informace sledujte webové stránky www.zbirka.cz a Facebook Mira Žbirky.