Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Meky nám zanechal práci na několik let, říká Kateřina Žbirková. Po albu mu chystá megakoncert

Kateřina Žbirka a David Žbirka.
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
+ Dalších 8 fotografií
Exkluzivní rozhovor

Populární slovenský zpěvák Miro Žbirka (†69) sice zemřel v listopadu minulého roku, ale jeho duch tu stále je. Syn David se chopil produkce Mekyho posmrtného alba Posledné veci a spolupracoval na něm i se svou maminkou Kateřinou. V rozhovoru pro eXtra.cz prozradili, jak se jim album vytvářelo, a promluvili i o blížící se Mekyho oslavě nedožitých sedmdesátin.

eXtra.cz: Katko, Davide, dotočili jste album Posledné veci od Mekyho Žbirky. Jak moc to bylo náročné?

Syn David: Náročné to bylo dost. Do té doby jsem nikdy neprodukoval pro jiné umělce, vždy jsem si dělal své vlastní projekty. Dostal jsem se do situace, kdy jsem musel pracovat za běhu a hlouběji se ponořit do technické stránky věci. Celý proces byla veliká škola.

eXtra.cz: Školu jste měl ale přeci jen celoživotní, vzhledem k tomu, že jste jeho syn. Takže se dá svým způsobem říct, že jste to vy, kdo by měl album dokončit.

Syn David: Myslím si, že táta si to tak nějak vždy přál. Jsem rád, že jsem to byl schopný zvládnout a nezklamal jsem. Asi to tak mělo být.

eXtra.cz: Vypadá to jako způsob terapie, který vám Meky zanechal. Abyste neměli čas přemýšlet nad jeho ztrátou...

Manželka Kateřina: Nevím, jestli to tak zamýšlel. Pravdou ale je, že díky tomu, že pořád pracujeme na jeho věcech, tak nám to pomáhá překlenout dobu, kterou tu není, a díky tomu máme pocit, že s námi pořád je. I co se týče písní a koncertů, které budeme mít připravené k jeho nedožitým semdesátým narozeninám. Je ale pravda, že byl velmi systematický, takže měl spoustu věcí naplánovaných dlouho dopředu.

eXtra.cz: Co z alba bylo připravené a co se muselo pro fanoušky dodělávat?

Syn David: Dodělávat se muselo všechno. Když táta umřel, měli jsme nahrané všechny jeho zpěvy. Od prosince minulého roku jsme to začali dodělávat a přeměnovat demoverze na finální verze, což trvalo do května.

eXtra.cz: Meky Žbirka pracoval do poslední chvíle, i když už na tom byl špatně, je to tak?

Manželka Kateřina: V létě natočil všechny zpěvy, ale něco mu zůstalo ještě nedodělané a to ho pořád iritovalo. Hlavně to, že v albu nemůže pokračovat dál a že to není z jeho strany dodělané. Loni se nechal na své narozeniny pustit z nemocnice domů a to, co chybělo, jako například druhé hlasy a zpěvy, tak je dozpíval. Do té doby neměl klid.

eXtra.cz: Nyní přijde kromě alba i oslava Mekyho nedožitých sedmdesátin. Jak veliké to bude?

Manželka Kateřina: Bude to veliké proto, že tam bude spousta jeho kamarádů a kolegů, kteří se uvolnili a zazpívají Mekyho playlist, který měl přichystaný na svůj narozeninový koncert. Nic jsme neměnili. Je to jeho Best of. Budou zpívat jeho známé písně a jsou to lidi, kteří s ním spolupracovali nebo ho měli rádi. Například David Koller, Jana Kirschner, Jana Knechtová, Marta Jandová a podobně. Je poměrně složité je dát dohromady, protože to jsou všechno velmi vytížené osobnosti. Doufám, že se mi to povede a koncert se tak uskuteční v O2 Universum 21. října na Mekyho narozeniny.

eXtra.cz: Někde na Facebooku jsem zaznamenala, že tímto albem to nekončí. Že jsou ještě další písně, které nevyšly. Je pravda, že bude další album?

Manželka Kateřina: Teď jsem ráda, že jsme dodělali tohle. Ale samozřejmě, Meky byl velmi pracovitý, nahrál toho spoustu, ale nad dalším albem se zamyslím, až si trochu odpočinu a to bude tak po Vánocích. Meky zanechal práci na několik let.

Komplikovaný zápal plic

Meky Žbirka zemřel 10. listopadu 2021 ve věku nedožitých sedmdesáti let. Na jeho oficiálním Facebooku o tom informovala jeho žena Kateřina. O Žbirkově zdravotním stavu se v posledních dnech hodně spekulovalo. Špatné zprávy se nakonec bohužel potvrdily. Podle dostupných informací byl příčinou jeho úmrtí komplikovaný zápal plic, se kterým bojoval několik týdnů v nemocnici.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy