Meir Schneider se narodil s šedým zákalem a po několika neúspěšných operacích byl deklarován jako legálně slepý. Po překonání své slepoty pomocí očních cvičení řídí a čte bez brýlí. Způsob, kterým se vyléčil, vychází z metody Willama H. Batese (1860–1931).

Metodu, kterou praktikoval na sobě, rozvinul dále ve své škole School for self-heeling v San Francisku. Vydal mnoho publikací a materiálů audio i video. Knihou shrnující poznatky ohledně sebeléčení očí je Vision for life (český překlad Šance pro oči). Meir Schneider přednáší po celém světě a šíří myšlenky přirozeného způsobu zlepšení zraku. V rámci své školy School for self-healing úspěšně léčí i velmi složité případy očních chorob, poúrazových stavů, a to včetně dětí. https://www.self-healing.org/

Metoda sebeléčení Meira Schneidera je unikátní kombinací terapeutické masáže, pohybových a fyzických cvičení na zlepšení zraku, pro prevenci a rehabilitaci degenerativních stavů. Meir je přesvědčen, že praxe a osobní zkušenosti těch, kteří metodu užívají, dokazují, že změny zraku nejsou nevratné, zrak se nemusí zhoršovat a jsme sami schopni díky opravdu zázračným vlastnostem našich vlastních těl a našeho myšlení změny vidění zpomalit, zastavit, a dokonce i zvrátit.

Je to úplně stejné jako i u jiných částí našeho těla. Můžeme přijmout pasivně pomoc lékařské péče ve formě léků, zákroků a podpůrných prostředků, nebo vlastní péčí o tělo, správnými návyky a životosprávou udržovat zdraví či zdraví zlepšit. Můžeme odstranit příčinu, užívat si kvality vlastního zraku a vnímání světa, a nikoliv léčit následky.

Metoda Meira Schneidera na zlepšení zraku přirozenou cestou je určena pro všechny druhy slabozrakosti -krátkozrakost ( Myopia a psedomyopia), dalekozrakost (hyperopia), vetchozrakost (Presbyiopia), tupozrakost (amblyopie) a šilhání (strabismus), napomáhá prevenci a zlepšuje stavy šedého zákalu (katarakt), zeleného zákalu (glaukom), potížím spojeným s odloučením sklivce.

Metoda učí na pohybu a práci s tělem relaxovat a stimulovat zrak, zlepšuje uvolnění zad a krční páteře, tím zlepšuje prokrvení mozku a očí. Meir Schneider učí používat zrak harmonicky.