Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Extra Host (pořad) Peče celá země Mandrage Výměna manželek 2020

Nejnovější kauzy

Megapodraz, zuří Babiš! Po Praze přišel i o Brno, hnutí ANO tam vládnout nebude

Babiše situace v Brně rozladila.
Zdroj: Profimedia
Petr Vokřál končí jako primátor Brna, přestože tam hnutí ANO zvítězilo. Na velké koalici se totiž dohodli zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů. Andrej Babiš tak po Praze přišel o druhé největší město, postup ostatních stran označil za megapodraz. Jenže tak se standardně dělá politika. Nestačí jen vyhrát, důležité je mít koaliční potenciál.

Hnutí ANO chtělo v Brně vládnout s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Tyto strany se však nakonec dohodly ještě s Piráty a vítěze voleb vyšachovaly. Petr Vokřál jako primátor končí, novou primátorkou moravské metropole bude Markéta Vaňková z ODS.

„Tato dohoda vychází z programové shody na zásadních otázkách, a to je koordinace dopravních staveb, rezidentní parkování, bytová výstavba, územní plánování, podpora seniorů a participace občanů,“ sdělila Vaňková.

Šéf ANO Andrej Babiš zuří, po Praze přišel i o druhé největší město v republice. „Je to megapodraz. Vokřál byl vstřícný vůči všem, nabízel koalici ODS, KDU a ČSSD, vše bylo domluveno a dnes se měla podepisovat dohoda o postupu. Bohužel přišel bezprecedentní podraz. Místní kmotři se vracejí,“ řekl Babiš serveru idnes.cz.

Ve skutečnosti jde ale o standardní politické vyjednávání. Nestačí jen vyhrát, důležité je dokázat sestavit koalici. Podobná situace je na Kladně. Tam volby vyhrála místní Volba pro Kladno, dosavadnímu primátorovi Milanu Volfovi chyběly čtyři mandáty k absolutní většině. Jenže také nedošlo k sestavení koalice pod taktovkou vítěze. Naopak se dohodly ostatní strany.

Koalici tak na Kladně tvoří ODS, seskupení Kladeňáci, hnutí ANO a dokonce SPD. A vítězná Volba pro Kladno tak končí v opozici. Kladenské ANO tak udělalo přesně to samé, co se nelíbí brněnskému ANO – obešlo vítěze voleb.

Mohlo by vás zajímat

Další články