Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Medailová naděje: Sáblíková zápasí se zraněními, v bojích o medaili ale nechá vše

Martina Sáblíková: Rychlobruslařka bojuje se zraněními
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
ZOH Peking 2022

Rychlobruslařka Martina Sáblíková (34) má před sebou jednu z největších výzev v podobě olympiády v Pekingu. Česká šampionka se totiž v poslední době potýká se zraněními a forma už není taková, jako tomu bývalo před lety. Sáblíková ale ještě rozhodně nechce vyklízet pozice a do bojů o medaile stoprocentně dá všechno. Že to jde, už ukázala minulý rok na mistrovství světa. 

Rychlobruslařka Martina Sáblíková má v posledních letech vleklé zdravotní problémy, které ji výrazně omezují. I přesto zvládla v minulé sezóně vybojovat druhé místo v závodu na 3000 metrů na mistrovství světa. Po všech útrapách, se kterými se Sáblíková potýkala, to byla ohromná satisfakce, zvlášť když předvedla famózní jízdu. K tomu přidala bronz ve čtyřboji na evropském šampionátu a několik čtvrtých míst ve třítisícovce ve Světovém poháru.

Po sezoně ale opět dorazily zdravotní komplikace, které ovlivnily start té olympijské. V prvním závodě na 3000 metrů skončila šestá. Poprvé se na stupně vítězů dostala v prosinci na Světovém poháru v Calgary. Na třítísícové trati vybojovala třetí místo, které ukázalo vzestup formy.

Jedna rána za druhou

Na začátku ledna ale přišla další komplikace. Jako by jich pořád nebylo dost. Sáblíková se na soustředění v Collalbu po pádu a nárazu do mantinelu pořezala bruslí na levém stehně. Musela na šití do nemocnice, a co víc, přišla o mistrovství Evropy v Heerenveenu. "Jeden pád v zatáčce, jedno říznutí bruslí, nemocnice, 8 stehů a pořádné Velikonoce na mém stehně a hýždích. Pár dní klidu a brzy doufám zase na led," napsala tehdy Sáblíková na Facebooku.

Česká rekordmanka se ze zranění rychle oklepala a brzy opět stála na bruslích. Že jde ale o výraznou komplikaci v bojích o medaile, není pochyb. I proto pro ni bude velkým úspěchem, pokud v Pekingu stane na stupních vítězů. „Když se z Číny vrátím s plackou, budu přešťastná. Pro mě však bude největším úspěchem, pokud si na konci her řeknu: Odvedla jsi všechno, co jsi mohla. Ať už dopadnu jakkoli," uvedla v rozhovoru pro iDnes.cz.

Držitelka rekordů

Sáblíková má neuvěřitelných 21 zlatých medailí ze světových šampionátů, pět z mistrovství Evropy a tři si přivezla z olympiád ve Vancouveru a Soči. Celkově získala ze všech šampionátů a olympiád 48 medailí a je držitelkou několika dosud platných světových rekordů. Z nich asi nejcennější je z trati na 3000 metrů, který zajela v roce 2019 v Salt Lake City.


Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy