Meda Mládková (†102) bude mít hned dva pohřby. Jeden pro veřejnost, druhý pro nejbližší
Slavná česká sběratelka umění Meda Mládková, která v úterý v úctyhodných 102 letech zemřela, bude mít dva pohřby. Jeden umožní poslední rozloučení s mecenáškou široké veřejnosti, druhý pak pro nejbližší kruh přátel a příbuzných. Ten proběhne na jižní Moravě, kde spočine vedle svého manžela, ekonoma Jana Viktora Mládka (†77). S informací přišel deník Blesk.
Meda Mládková (†102) za svůj dlouhý život potkala velké množství lidí a nadělala si řadu přátel. Dává tak jedině smysl, aby se uskutečnily dva pohřby, na kterých se budou moct se sběratelkou rozloučit všichni, kteří k ní vzhlíželi.
Poslední rozloučení pro veřejnost se uskuteční 19. května v 15:00 v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně. Infomaci sdělil Blesku europoslanec a blízký přítel mecenášky Jiří Pospíšil (TOP 09). Součástí smutečního obřadu bude zádušní mše a vystavena bude i rakev Mládkové.
Druhý pohřeb pak proběhne v utajeném termínu na jižní Moravě. Posledního rozloučení se zúčastní jen rodina a nejbližší přátelé. Ostatky mecenášky spočinou vedle jejího manžela, ekonoma Jana Viktora Mládka (†77).
Mládková žila v emigraci
Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. Od roku 1948 žila v emigraci. Po celou dobu života v zahraničí, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, pomáhala krajanům. Přispívala k šíření děl českých spisovatelů a novinářů, později se rozhodla sbírat díla českých umělců.
Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea moderního umění, aby mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let.
Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otty Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.
Meda Mládková zemřela na zdravotní obtíže související s pokročilým věkem. Zanechala po sobě ohromnou sbírku, ale také odkaz velké milovnice umění.
Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života
Související články

Smrt Jakuba Maliny (†35): Rodina zdrcená žalem, pohřeb pro přátele nebude

Poslední rozloučení s Marií Poledňákovou (†81): Rodina zveřejnila datum pohřbu královny legendárních komedií

Poslední rozloučení s Medou Mládkovou: Dorazili zkroušený Pospíšil i Cina. Dyk stál opodál

Poslední rozloučení s Medou Mládkovou: Veřejnost se s mecenáškou rozloučí v Pražském Jezulátku

Zemřela mecenáška umění Meda Mládková: Pospíšilovi připadne půlmiliardové dědictví

Zemřela Meda Mládková (†102): Milovnice umění a českého národa

Zakázala rodina pohřeb Ládi Mrkvičky? Musím se rozloučit, zoufá si kamarád Rudolf Jelínek

Žalem ztrhaný vdovec Jiří Krampol: Exkluzivní snímky z posledního rozloučení s jeho ženou

Tajný scénář rozloučení s Hankou Krampolovou: Bez urny, s farářem a rautem

Hana Krampolová nebude mít pohřeb: Jiří se rozhodl, že se s ní rozloučí jinak

Poslední dny života Jana Skopečka: Zazpíval Přednostu stanice, pak mu selhaly orgány

Pohřeb dědy Nováka z Kameňáku: Kdy se slavní a fanoušci rozloučí s Janem Skopečkem?
