Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Blíží se MDŽ: Kde se svátek vzal? U zrodu tradice komunisté nebyli

Zdroj: archiv
den žen
Blíží se 8. březen a s ním MDŽ. Většina z nás si Mezinárodní den žen spojuje se socialismem, s nepříliš líbivými karafiáty či se sály opilých mužů, již si tento svátek užívali více než ty, pro které je určen, tj. ženy. Víte ale vůbec, kde se tento svátek vzal?

Historické kořeny hledejme ve Spojených státech počátku 20. století. Vznik tohoto svátku souvisel s volebním právem žen a s celkově důstojnějšími pracovními podmínkami pro ně.

Historie MDŽ

Velké shromáždění za volební právo žen se uskutečnilo 8. března roku 1908 v New Yorku. O dva roky později, v roce 1910, na II. mezinárodní konferenci žen v Kodani, prosadila německá socialistka Clara Zetkin slavení tohoto svátku mezinárodně. Ovšem až v roce 1975 byl tento svátek, jenž je oslavou boje všech žen za rovnoprávnost, oficiálně uznán OSN

V bývalém Československu tehdejší KSČ tento den využila k propagandě komunistického režimu. A tak rudé karafiáty a verše představitelek Svazu žen pamětníci jen tak lehce nezapomenou. Ať tak či onak, MDŽ je mezinárodním dnem uznávaným v různých částech světa.

Nejvhodnější dárek k MDŽ

Takže pánové, nezapomeňte 8. března donést svým ženám, matkám, dcerám nějakou tu květinu. A klidně to může být i ten karafiát. Květinářství ostatně zůstala otevřená i po posledním zpřísnění protiepidemických opatření. Jen způsob doručení bude muset být letos odlišný a osobní předání nebude v řadě případech možné

Na romantickou večeři svou drahou polovičku letos bohužel pozvat nemůžete, nic vám však, pánové, nebrání v tom, připravit pohoštění při svíčkách pěkně doma.

Související články

Další články