Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Steroidová mafie v Česku StarDance 2018 Horoskop Zábava

Nejnovější kauzy

MDŽ? Rozhodně to není jen socialistický svátek a odrbané karafiáty

Dobové plakáty mají své kouzlo!
+ Další fotografie
Blíží se 8. březen! Je třeba si znovu vysvětlit, proč se slaví MDŽ a co tento svátek znamená! Většina z nás si Mezinárodní den žen spojuje se socialismem, s nepříliš líbivými karafiáty či se sály opilých mužů, již si tento svátek užívali více než ty, pro které je určen, tj. ženy. Víte ale vůbec, kde se tento svátek vzal?

Historické kořeny hledejme ve Spojených státech počátku 20. století. Vznik tohoto svátku souvisel s volebním právem žen a s celkově důstojnějšími pracovními podmínkami pro ně.

Velké shromáždění za volební právo žen se uskutečnilo 8. března roku 1908 v New Yorku. O dva roky později, v roce 1910, na II. mezinárodní konferenci žen v Kodani, prosadila německá socialistka Clara Zetkin slavení tohoto svátku mezinárodně. Ovšem až v roce 1975 byl tento svátek, jenž je oslavou boje všech žen za rovnoprávnost, oficiálně uznán OSN.

V bývalém Československu tehdejší KSČ tento den využila k propagandě komunistického režimu. A tak rudé karafiáty a verše představitelek Svazu žen pamětníci jen tak lehce nezapomenou. Ať tak či onak, MDŽ je mezinárodním dnem uznávaným v různých částech světa.

Takže pánové, nezapomeňte 8. března donést svým ženám, matkám, dcerám nějakou tu květinu. A klidně to může být i ten karafiát.

Mohlo by vás zajímat

Další články