Zatímco dnes je nabídka opalovacích krémů pestřejší, než bychom potřebovali, a mnohdy nevíme, po kterém dříve sáhnout, v minulosti to lidé měli o dost jednodušší…

Tohle je 9 zajímavostí z historie krémů, které nás chrání před nebezpečným UV zářením.

1. Mezi první uživatele opalovacích prostředků lze řadit staré Římany. Pro ně byl kult těla zásadní. A jelikož bronzovou barvou se vyznačovaly hlavně otrokyně, bylo důležité, aby se ženy z bohatších vrstev svou barvou kůže zásadně vymezily.

2. První verze opalovacího krému nebo lépe řečeno pudru sloužily tedy hlavně k tomu, aby slunce k pokožce neproniklo vůbec. Prášky se vyráběly buď z olova, nebo z křídy. Bohaté dámy si je nanášely v tlustých vrstvách na obličej, krk a ruce.

3. I když se dámy slunečním paprskům skutečně ubránily, umíraly podezřele mladé. Viníkem bylo samozřejmě olovo a následná otrava celého těla.

4. V polovině desátého století se tedy olovo z kosmetiky vyřadilo a pokožka se začala před slunečními paprsky chránit a bělit arzenikem. Problém byl v tom, že ve výsledku byl úplně stejně jedovatý.

5. Nezbylo nic jiného než se zbavit toxické kosmetiky a nahradit ji technicky – konkrétně slunečníky. Ženy se s nimi vesele promenádovaly až do 30. let.

6. Ideál bílé kůže prolomila až Coco Chanel, která začala propagovat kult sportující opálené ženy.

7. Mnozí vědci a lékaři se snažili vynalézt účinný recept na krém, díky kterému by se lidé opálili, ale nespálili, avšak úspěch zaznamenal až americký lékárník jménem Greene v průběhu 2. světové války. Jelikož vojáci na frontě trpěli kvůli pobytu na slunci častými spáleninami, vynalezl přípravek, který bolestivým puchýřům předešel. Účinky vyzkoušel na vlastní holé hlavě.

8. Eugène Schueller vynalezl první rozumný opalovací krém, který nezapáchal a díky němuž se celé generace 70. let mohly začít grilovat na pláži.

9. Ať už lékaři varují sebevíc před hrozbou poškození kůže nebo rakovinou, bronzový kult i nadále přetrvává, a proto se opalovací krémy budou i nadále držet vysoko v žebříčku všech kosmetických produktů!