Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Mayská astronomie fascinuje dodnes: Nebeské úkazy pro ně byly osudovým znamením, s lidmi ale zacházeli krutě

Mayové, mayská astronomie
Zdroj: Freepik
mayové

Civilizace středoamerických Mayů byla na vrcholu v 8. století našeho letopočtu, její kořeny však sahají hluboko do historie. Nejzajímavější pro ně byla tělesa, která jsou z pochopitelných důvodů nejviditelnější – Slunce a Měsíc. Zajímali se ale i o další jevy. Byli schopni nevídaných objevů a různých astronomických poznatků, které patřily k nejpokročilejším a nejdetailnějším ve Střední Americe i starověké Evropě.


Mayové jsou dodnes jedním z nejvyspělejších národů, pro současné badatele ale také nejzáhadnější. Byli odlišní od všech ostatních. Měli astronomické a matematické schopnosti na velmi vysoké úrovni, přesto je jejich kultura pro nás dodnes opředena mnoha tajemstvími. Žili v době kamenné, nepoužívali kovy, nevyužívali kolo. I přesto stavěli bohům přenádherné chrámy, kterým běžně obětovali jiné lidi. Vyřezávali jim srdce zaživa nebo je rozstříleli šípy. Byli jednou z civilizací, ve které docházelo k lidožroutství.

Venuše byla pro něj bohyní války, nikoliv lásky

Kdyby existoval žebříček zájmů starých Mayů, třetí by byla planeta Venuše. V dnešní době je vyobrazována spíše jako krásná dívka, přinášející lásku a hojnost. V dobách mayské civilizace byla ale chápána jako zlý bojovník, který přinášel ve svých jednotlivých fázích pro obyvatelstvo zkázu. Venuši vnímali jako nebezpečnou zejména pro mladé muže nebo třeba těhotné ženy. Nebyla pro ně tak bohyní lásky, ale války. Pozorovali i Mars, ten už však nevnímali jako tolik výjimečný.

Čím je pro nás mayská astronomie tak fascinující? Zejména pozorovatelskou přesností, pečlivými kvantitativními záznamy, schopností předpovědi a jejich magickým pohledem na nebeskou oblohu. Mayové měli k zaznamenávání svého pozorování příhodnou poziční číselnou soustavu se znakem nuly, zároveň disponovali specializovanými budovami, které byly určeny pro astronomická pozorování. Pro Maye nebyla obloha mechanickým strojem, vnímali ji fatalisticky a četli v ní různá osudová znamení.

Čím začíná mayský kalendář?

Aztékové dodržovali svůj 52letý cyklus, na jehož konci vždy očekávali konec světa. Dá se říct, že Mayové očekávali konec světa každý den. Šťastné a nešťastné dny pro ně neexistovaly. Každé těleso či nebeský úkaz bylo pro ně předzvěst katastrofy. Aztékové to vnímali o to intenzivněji, neboť se domnívali, že nebeská tělesa se pohybují díky prolité lidské krvi. Mayové se snažili předvídat nebeské jevy proto, aby stihli odvrátit katastrofu. Traduje se, že posedlost časem a předpovědi může mít za následek konec jejich klasické kultury a vylidnění mayských měst. Jejich obyvatelé totiž uvěřili, že nastane neodvratný konec světa.

Mayové prosluli svým kalendářem, který měl v roce 2012 skončit. To dlouho děsilo mnoho lidí. Měl několik zvláštností. Obsahoval cykly dní, které se po určité době opakovaly. Kalendáře často něčím začínají. Náš narozením Krista, islámský odchodem Mohameda z Mekky do Mediny apod. Podle výpočtů začal ten mayský 11. srpna 3114 před Kristem. Ale co se tehdy stalo, a zdali vůbec něco, nevíme. To nic nemění na tom, že jsou pro nás Mayové dodnes fascinující záhadou a jejich astronomické znalosti jsou hodny obdivu. Bez ničeho a stejně vědět tolik...

Zdroj: refresher.cz, rozhlas.cz, scienceworld.cz, abicko.cz

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy