Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Matúš (13) prodává mýdla s hračkami pro děti: Výdělek jde na postiženého brášku

Matúš (13) prodává mýdla s hračkami pro děti: Výdělek jde na postiženého brášku
Zdroj: Archiv Matúš Pokorný
+ Dalších 6 fotografií
Slovensko
Naprosto kouzelný příběh má slovenský kluk Matúš Pokorný (13), který se od výroby domácích mýdel dostal k velkému gestu pro svého nemocného bratra. Díky projektu Vymydli si, kdy se v každém mýdle ukrývá jiná hračka pro děti, může pomáhat svému staršímu bratrovi, který prodělal dětskou obrnu a je odkázaný na druhé.

Matúš Pokorný z Bratislavy se naučil vyrábět domácí mýdla z mýdlové hmoty už ve čtyřech letech, když mu to ukázala jeho maminka. Jednou mu do formy spadl lego panáček a vznikl naprosto geniální nápad. Matúš začal vyrábět mýdla, ve kterých jsou hračky pro děti a ty si je musí vymydlit. Netradičním způsobem tak učí své vrstevníky, i mladší, aby si myli ruce. Jak spojit příjemné s užitečným...

Inspirativní projekt

Když bylo Matúšovi osm let, rozhodl se zajít ještě dál. Vyrobená mýdla do té doby rozdával jen přátelům, pak je však začal prodávat, aby mohl financovat rehabilitace svému staršímu bratrovi Kubovi. Ten se při porodu bohužel přidusil a prodělal pak mozkovou obrnu. O dnes už devatenáctiletého Kubu se musí někdo nepřetržitě starat a třeba jsou rehabilitace, které jsou zapotřebí k tomu, aby se jeho stav nezhoršil.

"Když mi bylo osm let, bratr byl v období prudkého růstu a najednou potřeboval nový rehabilitační kočárek, stoličku, autosedačku. Tyto pomůcky stojí hodně peněz, a protože mamka nepracuje, ale stará se o Jakuba, byl problém pro něj sehnat vše, co každý den potřebuje. Chtěl jsem pomoci, a tak jsem vymyslel charitativní projekt," vysvětlil Matúš pro web Hate Free.

Svá originální mýdla Matúš prodával například na trzích nebo festivalech, kde si zařídil stánek. Pak k nim přidal i svíčky, keramické mýdlenky nebo 3D šperky. Letos mu však prodávání a vydělávání na bratrovy rehabilitace překazila pandemie, žádné hromadné akce se totiž nekonají. Matúš však nezahálel a založil si e-shop, kde jej může podpořit každý.

Finanční pomoc rodině

Pro web se rozpovídal také ohledně toho, jakou finančně náročnou rehabilitaci pomáhá rodině platit. "V prostředí s vysokým tlakem, jako byste byli 12 metrů pod vodou, dýchá vysoce koncentrovanou směs kyslíku. Zatím má bratr za sebou 41 ponorů a tato léčba mu pomáhá hlavně psychicky," popsal Matúš, jak Kubovi pomáhá hyperbarická komora. "Ale v období druhé vlny nebudeme riskovat, že se někde nakazí. Čekáme na vakcínu. Do té doby každý, kdo si koupí mýdélko, přispěje Jakubovi na plínky pro dospělé," dodal chlapec.

Matúš je velmi nadaný kluk, který studuje matematické gymnázium v Bratislavě. Nevyrábí však jen mýdla a nově i 3D hračky, ale také rád jezdí na kole, hraje stolní tenis a sbírá mince. "Jsem numismatik. A samozřejmě legomaniak. Programuji, modeluji a stavím. Mám rád jazyky, cestuji a také se účastním matematických soutěží," doplnil v rozhovoru Matúš. Před čtyřmi lety získal za svůj projekt dokonce ocenění pro nadané mladé Slováky LEAF Award.

Související články

Další články