Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Matrace by v Bohumíně nepomohla, už jednou se při seskoku zabil kolega, brání se hasiči

Matrace by v Bohumíně nepomohla, už jednou se při seskoku zabil kolega, brání se hasiči
Zdroj: profimedia.cz, koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
REAKCE
Ostrá kritika veřejnosti, která nyní viní hasiče z toho, že údajně pozdě rozvinuli matraci po příjezdu k tragickému požáru v Bohumíně, donutila krotitele požárů k reakci. Podle nich by při seskoku z takové výšky stejně nepomohla a ohroženi by mohli být i hasiči.

V Bohumíně by matrace nepomohla

Pět lidí, kteří se před požárem snažili zachránit skokem z okna, bohužel pád z výšky 33 metrů nepřežilo. Množí se proto kritika, že hasiči mohli matrace připravit k použití dřív, a i sám velitel zásahu řekl, že chyběly desítky vteřin, než by byla připravená. Jenže podle nejnovějšího vyjádření hasičů by stejně nepomohla.

Záchranná seskoková matrace, záchranné polštáře nebo plachty se používají jen do určitých, poměrně malých výšek, zpravidla maximálně do 15 až 20 metrů, ovšem záleží na typu a konstrukci. Jen velice výjimečně se používají k záchraně a tam, kde jiné způsoby možné nejsou. Jde skutečně spíše o nouzové řešení,“ uvedla Nicole Studená, tisková mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Nebezpečí pro hasiče

„Používá se někdy také při vyjednávání se sebevrahem před jeho skokem jako prevence, nebo pro evakuaci předmětů. Jde o velice nebezpečný prostředek jak pro zachraňované, tak pro zachraňující. Měli jsme i smrtelný úraz hasiče při použití seskokové matrace z velmi malé výšky,“ upozorňují hasiči.

„Může se použít třeba v intravilánu budov (na dvorcích) a podobně. Záleží na situaci, každopádně její rozvinutí je zdlouhavější. O použití rozhoduje velitel zásahu,“ dodala mluvčí.

Vyšetřování

Spekulace veřejnosti ani po tomto vysvětlení nejspíš neustanou, ale místo emocí je asi lepší nechat nyní prostor profesionálním vyšetřovatelům, kteří zásah zhodnotí a vyvodí z něj závěry.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy