Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Matka Shipton: Geniální věštkyně a čarodějnice, která se nikdy nemýlí!

Matka Shipton: Geniální věštkyně a čarodějnice, která se nikdy nemýlí!
Zdroj: Astrohled
Jeskyně Matky Shipton a petrifikující pramen v Knaresborough jsou nejstaršími turistickými atrakcemi v Anglii. Matka Shipton po sobě zanechala množství veršovaných proroctví, které byly v polovině 17. století, 80 let po její smrti, vydány knižně. Převážná většina z nich se do detailu vyplnila. Zdá se, že příběh této věštkyně je až příliš pohádkový na to, aby to byla pravda. Jenže ona to pravda je. Tedy, jak se to vezme…

Krásy moc nepobrala

Neslavnější anglická věštkyně se narodila jako Ursula Southeil v roce 1488 mladičké dívce jménem Agatha a legenda praví, že byla výsledkem spojení se samotným ďáblem. Již jako malé dítě neoplývala velkým půvabem, a ani jako dospělá žena by pravděpodobně neuspěla v soutěži krásy, kdyby se tehdy nějaké konaly. Rané zprávy o jejích proroctvích totiž doprovázejí popisy jejího vzhledu, jež ji líčí jako typickou pohádkovou čarodějnici – zahnutý nos a bradavice na obličeji Jak ale uvidíme, co jí příroda ubrala na kráse, to jí nadělila na důvtipu. Krom toho přidala ještě jeden velký dar. Podle legendy strávila tato věštkyně své nejútlejší dětství v jeskyni, která nyní nese její jméno. Když jí byly dva roky, její matka ji přenechala pěstounské rodině a odebrala se do kláštera v Nottinghamu, kde zůstala až do své smrti. Ursula, přestože nebyla žádná kráska, se ve věku 24 let provdala za tesaře Tobyho Shiptona a zůstala s ním až do své smrti. Právě díky němu získala svou přezdívku Matka Shipton.

Trable s kardinálem

Během svého dospívání začala Ursula úspěšně předpovídat budoucí události a výsledky různých záležitostí, její sláva se šířila i za hranice hrabství natolik, že zaujala i bohaté a mocné. Ti k ní přicházeli pro rady, které byly ne vždy úplně uspokojivé. Například předpověděla kardinálu Wolseymu, který zoufale toužil po tom, aby se stal arcibiskupem se sídlem v Yorku, že spatří York, ale nikdy do něj nevstoupí. Wolsey za Matkou Shipton poslal tři muže, kteří jí měli hrozit upálením, pokud svou věštbu nezmění, to na věštkyni ale nezapůsobilo, naopak jim bez hnutí brvou řekla, že všichni zemřou na yorských chodnících. Co se nestalo, v roce 1530 se kardinál Wolsey vydal do Yorku, dokonce jej spatřil z věže, ale krátce poté jej dostihl posel krále Jindřicha VIII., který mu nařídil vrátit se do Londýna, kde měl být souzen pro podezření ze zrady Nebohý kardinál nakonec zemřel na cestě do Londýna, zatímco jeho tři poslové kdesi v Yorku. Přesně jak Matka Shipton předpověděla.

Poetické věštby

Matka Shipton prokazatelně předpověděla anglickou občanskou válku, rušení anglických klášterů a porážku španělské armády v bitvě u Graveliness. Na rozdíl od jiných věštců, kteří produkovali spíše nejednoznačné a stručné předpovědi, měla proroctví Matky Shipton podobu libozvučných čtyřverší. Přesto jsou některé rýmy spíše obskurními hádankami, které obsahují pouze několik vodítek I tak je zřejmé, že Matka Shipton předpověděla mnoho událostí a moderních technologií, jako jsou auta, ponorky či dokonce internet:

Lidská myšlenka poletí kolem světa

tak rychle, jak rychlý je mžik oka.

Voda vykonávat bude zázraky samé.

Jak podivné, a přece se tak stane.

Pyšný muž pojede skrz hory vztyčené,

aniž kůň nebo mezek ponese jeho řiť.

Kráčet bude i pod hladinou vody zvlněné

tam jezdit, spát a dokonce i hovořit.

(Z knihy "Kdy přijde kometa", Tom Kay, Knižní klub, Praha 1998 - překlad Julie S. Salcherová)

Smrt a odkaz Matky Shipton

Matka Shipton se dožila na tehdejší dobu požehnaného věku 73 let, její proroctví, která se tradovala ústně, byla sepsána a knižně vydána až 80 let po její smrti. Je tedy možné, že v průběhu let si k nim tu a tam někdo něco přidal. Dokonce se i objevilo několik zaručeně pravých „nově nalezených“ věšteb. Jako třeba proroctví, které pravilo:

V osmnáctistém jedenaosmdesátém roce

Svět dojde svého konce.

Jak se blížil rok 1881, vzbuzovalo toto proroctví v Británii velké obavy. Nicméně celá věštba byla pouze chytrým marketingovým tahem Charlese Hindleyho, knihkupce z Brigtonu, který v roce 1862 nově vydal životopis Matky Shipton a chtěl jej trochu oživit pro čtenáře z 19. století. Matka Shipton je ukázkou toho, jak při výkladu všech věšteb a proroctví je třeba mít na paměti, že ne vše je autentické. Je pouze na našem rozumu a citu, čemu uvěříme.

Poskytovatel služeb: E.M.A. Europe, s.r.o., tech. zaj. Materna, 1 SMS/max. 46 Kč, P. O. Box 14, 110 05 Praha 015, www.ema.bz, www.platmobilem.cz

Související články

Další články