„My v této druhé kauze jsme nabízeli té mamince, že místo ní nebo s ní budeme přímo na Barnevernetu jednat, ale ona této nabídky nevyužila. A bez toho, aniž by si opravdu ten rodič přál, aby tady stát intervenoval, tak my opravdu můžeme dělat jen minimum,“ konstatovala ministryně.

To, proč matka odmítá pomoc, nikomu nesdělila a ani na nabídku nereagovala. Podle ministryně tak nevyužívá hlavní legální možnost, kterou český stát má. Matka holčičky navíc požádala ministerstvo, aby se k celému případu nevyjadřovalo do médií. Sama ale rozhovory médiím poskytuje.

Marksová reagovala i na slova prezidenta Miloše Zemana, že by česká vláda měla přistoupit k odvolání velvyslance v Norsku na konzultace. „Já se domnívám, že odvolávat ho je nesmysl. My se naopak snažíme s norskou stranou jednat,“ poznamenala ministryně.

Holčička trpí genetickou poruchou a čeká na transplantaci. Norská sociální služba ji odebrala české matce a norskému otci. Ti ji mohou vidět pouze dvakrát týdně na hodinu. Podle matky sociální služba zdůvodnila odebrání děvčátka tím, že rodiče nemají s dcerou dostatečně rozvinutý kontakt, protože trávila hodně času v nemocnici.