Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Matka kojí své velké dcery na veřejnosti a do kolika let chtějí: Vyvolala tím pozdvižení

Matka kojí své velké dcery na veřejnosti a do kolika let chtějí: Vyvolala tím pozdvižení
Zdroj: Instagram Natashy Keane
+ Další 2 fotografie
mateřství
Kojení dětí je v České republice populární téma. Někteří se přiklánějí k odstavení v určitém věku, jiné matky zase chtějí kojit co nejdéle. Například Natasha Keane (38) kojila své dcery několik let a teď za dlouhodobé kojení bojuje.

„Je v pořádku, aby ženy ve spodním prádle byly na obrovských reklamních billboardech, ale není v pořádku nechat matku krmit své dítě na veřejnosti,“ kroutí hlavou trojnásobná matka Natasha Keane a dodává, že je pro ni kojení nepřirozenější věcí na světě. Kloní se na stranu, že dítě se má samo rozhodnout, kdy s kojením přestat. A bojuje za práva žen kojit, kde zrovna dítě dostane hlad.

Chce zdravé děti

Podle ní díky dlouhodobému dodávání mateřského mléka její dcery Ellie (6) a Grace (4) nebyly nikdy nemocné a nepotřebovaly žádná antibiotika. „Věřím, že kojení jim vytvořilo silný imunitní systém,“ vysvětluje Natasha. Zatímco Ellie přestala mateřské mléko vyžadovat před pátými narozeninami, Grace stále pokračuje. Mléko dostává každé ráno i večer. Proti tomuto přístupu se le vzepřel i její devatenáctiletý syn Stephen, který se podobně jako mnoho dalších kritiků domnívá, že kojit dítě starší roku je přinejmenším divné.

Pomáhá ostatním matkám

Natasha sdílí na sociálních sítích svůj příběh a doufá, že tím normalizuje kojení. Kromě toho se snaží podpořit i matky, které nemohou kojit. Povzbuzuje je proto k využití mléčných bank, kam ostatní ženy darují vlastní nadbytečné zásoby mléka. Sama totiž v minulosti věnovala šest litrů mléka a pomohla tak dvaadvaceti předčasně narozeným dětem.

Mateřské mléko doporučují zdravotníci

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v ČR ale matek, které kojí alespoň do šestého měsíce věku dítěte méně než padesát procent.

Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučně kojit do šestého měsíce věku dítěte. Po zavedení příkrmů může matka pokračovat do dvou let i déle. V mateřském mléce jsou prokazatelně látky, které podporují obranyschopnost a klesá tak riziko průjmů, kašle, infekcí nebo zánětů. Dlouhodobé kojení dokonce posiluje mentální schopnosti a děti tak mají později lepší výsledky ve škole. Do kdy považujete za vhodné kojit děti vy?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy