Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Matka kojí své velké dcery na veřejnosti a do kolika let chtějí: Vyvolala tím pozdvižení

Zdroj: Instagram Natashy Keane
+ Další 2 fotografie
mateřství
Kojení dětí je v České republice populární téma. Někteří se přiklánějí k odstavení v určitém věku, jiné matky zase chtějí kojit co nejdéle. Například Natasha Keane (38) kojila své dcery několik let a teď za dlouhodobé kojení bojuje.

„Je v pořádku, aby ženy ve spodním prádle byly na obrovských reklamních billboardech, ale není v pořádku nechat matku krmit své dítě na veřejnosti,“ kroutí hlavou trojnásobná matka Natasha Keane a dodává, že je pro ni kojení nepřirozenější věcí na světě. Kloní se na stranu, že dítě se má samo rozhodnout, kdy s kojením přestat. A bojuje za práva žen kojit, kde zrovna dítě dostane hlad.

Chce zdravé děti

Podle ní díky dlouhodobému dodávání mateřského mléka její dcery Ellie (6) a Grace (4) nebyly nikdy nemocné a nepotřebovaly žádná antibiotika. „Věřím, že kojení jim vytvořilo silný imunitní systém,“ vysvětluje Natasha. Zatímco Ellie přestala mateřské mléko vyžadovat před pátými narozeninami, Grace stále pokračuje. Mléko dostává každé ráno i večer. Proti tomuto přístupu se le vzepřel i její devatenáctiletý syn Stephen, který se podobně jako mnoho dalších kritiků domnívá, že kojit dítě starší roku je přinejmenším divné.

Pomáhá ostatním matkám

Natasha sdílí na sociálních sítích svůj příběh a doufá, že tím normalizuje kojení. Kromě toho se snaží podpořit i matky, které nemohou kojit. Povzbuzuje je proto k využití mléčných bank, kam ostatní ženy darují vlastní nadbytečné zásoby mléka. Sama totiž v minulosti věnovala šest litrů mléka a pomohla tak dvaadvaceti předčasně narozeným dětem.

Mateřské mléko doporučují zdravotníci

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v ČR ale matek, které kojí alespoň do šestého měsíce věku dítěte méně než padesát procent.**

Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučně kojit do šestého měsíce věku dítěte. Po zavedení příkrmů může matka pokračovat do dvou let i déle. V mateřském mléce jsou prokazatelně látky, které podporují obranyschopnost a klesá tak riziko průjmů, kašle, infekcí nebo zánětů. Dlouhodobé kojení dokonce posiluje mentální schopnosti a děti tak mají později lepší výsledky ve škole. Do kdy považujete za vhodné kojit děti vy?

Související články

Další články