Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jaromír Jágr koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Matka Filipa (†14), synovce Ester Janečkové, poprvé o smrti svého syna: Popsala chvíli, kdy našla své dítě viset na zahradě

Rodina Ester Janečkové přišla o milovaného synovce.
Zdroj: herminapress.cz, facebook.com, archiv, Ilustrační foto

Na začátku února vstoupila do života moderátorky Ester Janečkové (41) krutá rána osudu. Její milovaný synovec Filip se ve svých čtrnácti letech oběsil na zahradě rodinného domu, protože už dál nemohl snášet postoj okolí k homosexuálům.

Obrovská bolest, neakceptovatelné chování jednoho kněze na pohřbu… Až teď se k celé události vyjádřila i sestra moderátorky a maminka Filipa. „Byl to otřesný a nepopsatelný šok a pocit zoufalství a zmaru. Naši bolest, zoufalství i beznaděj bychom nejraději vyřvali do celého světa,“ napsala Filipova matka. Mladý chlapec na rozloučenou zanechal dopis, ve kterém dopodrobna popsal, co ho k takovému činu vedlo.

Dětství

„Filípek se nám narodil jako naše osmé miminko. Bylo možná trochu bláznovství pořídit si tolik dětí, ale já jsem moc chtěla velkou rodinu a hodně dětí. On byl krásné a pohodové miminko. Získal si lásku všech svých nejbližších – jeho úsměv a věčně rozzářená čokoládově hnědá očka si získaly každého. Jak rostl, byl stále stejným sluníčkem. Bylo ale zároveň čím dál zřejmější, že je jiný než jeho bratři i bratranci. Měl úplně jiné zájmy – bavilo ho malovat, pomáhat s vařením a pečením. Stále něco vyráběl – košíky z pedigu, skládačky z papírů. Klučičí hry ho nezajímaly, raději poslouchal řeči dospělých nebo si hrál s holkama. Radil sestrám s oblékáním i účesy,“ popisuje sestra Janečkové.

Úspěchy

Filip měl mimořádný talent na zpěv, zúčastnil se mnoha prestižních koncertů a možná i to byl jeden z důvodů, proč si ho ve škole začali dobírat. „Někteří učitelé, místo aby mu pomohli doplnit si a dohnat učební látku, ho začali potápět. Nikdy ve škole neslyšel ocenění, že úspěšně reprezentuje naši vlast a vlastně i školu. Byli jsme to ve škole i řešit, že ho chceme podporovat v jeho výjimečném talentu a že je pro nás důležité, aby byl šťastný a spokojený a mohl dělat to, co ho baví. Na chvíli to pomohlo, ale nikdy nepocítil od některých učitelů podporu,“ uvádí se ve zpovědi.

Homofobní farář

Filipova rodina navštěvovala v místě bydliště kostel, ale po čase se Filipovi do kostela čím dál víc nechtělo. „V té době nám vůbec nedošlo, že onen farář má v každém druhém kázání homofobní řeči proti registrovanému partnerství a homosexuálům,“ píše zdrcená žena. Právě tento farář se netajil svými homofobními názory ani na pohřbu.

„Ještě v sobotu večer jsem s ním řešila jeden problém, který v pátek udělal a za který se omlouval, a povídali jsme o tom, kam půjde na střední školu. To bylo naposledy, kdy jsme ho viděli živého. Odešel do svého pokoje a napsal dopis na rozloučenou a nad ránem se potichu vykradl z domu na zahradu… Věříme, že dost lidí, kteří se o smrti našeho syna dozvěděli, ho pochopí a třeba se zamyslí nad tím, jaký názor a postoj mají k homosexualitě, a stanou se tolerantnějšími,“ doufá jeho matka.

Související články

Další články