MATEŘSKÁ DOVOLENÁ V ČESKU: Dá se jí vůbec říkat dovolená? Nebo je to výsměch maminkám?
Také přemýšlíte, kdo mohl vymyslet název mateřská dovolená? Vždyť v péči o dítě se žena nemá šanci zastavit, tak jaká je to dovolená? Slovo dovolená se pro období narození dítěte používá proto, že žena zůstává doma a pečuje o dítě, nechodí tedy do práce. A právě protože si neplní pracovní povinnosti, nazývá se toto životní období mateřskou dovolenou. To jsou věci, co říkáte Není náhodou péče o narozené dítě mnohem náročnějším úkolem než pracovní povinnosti?
Mateřská dovolená byla v ČSSR kodifikována v zákoníku práce v roce 1965, kde byla stanovena s účinností od 1. ledna 1966 její délka na 22 týdnů a délka další mateřské dovolené na dobu do jednoho roku věku dítěte. Také jsme pátrali, jak vlastně vznikl název mateřská dovolená. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí spojením slov mateřská a dovolená Je ale mateřská vůbec dovolená? Jak byste mateřskou dovolenou pojmenovali vy? Pište nám do komentářů pod článkem.
V České republice si užijete mateřskou dovolenou nejdéle ze všech zemí EU. Nejhůř je na tom Velká Británie a Kypr. Tam se jim matky podporovat nechce a rodičky si tak mateřskou užijí jen 13 týdnů. V Česku trvá mateřská dovolená 28 týdnů. Mateřskou dovolenou nastupují zaměstnané ženy zpravidla od začátku šestého týdne před očekávaným porodem. Může na ni nastoupit ale i dříve, a to od začátku osmého týdne před očekávaným termínem porodu Matky pobírají po celou dobu peněžitý příspěvek na mateřství.
Výše je závislá na předchozím příjmu. Když vám skončí mateřská dovolená, následuje rodičovská dovolená, kdy matky dostávají rodičovský příspěvek. A tyhle dovolené člověku dokáží pěkně zamotat hlavu. Rodičovský příspěvek totiž můžou matky čerpat až do 3 nebo 4 let věku dítěte
Výše příspěvku se v jednotlivých zemích liší. V některých zemích dostávají matky dokonce příspěvek až 100 % z předchozího výdělku. Česko patří mezi několik zemí, kde je rodičovský příspěvek pobírán v paušální výši. Stejný systém platí i v Belgii, Polsku, Rumunsku, Slovensku, Rakousku či Lucembursku
Rodičovský příspěvek podle výše předchozího výdělku je zaveden v ostatních zemích. Nejvyšší je v Estonsku a Slovinsku (100 %), hodně vysoký je ještě ve Švédsku a Dánsku (90 %), Lotyšsku, Finsku a Maďarsku (70 %). Nejnižší je v Itálii (30 %).
V některých zemích je trvání rodičovské dovolené omezeno pouze na několik týdnů: Ve Velké Británii a na Kypru je to 13 týdnů, v Belgii, Norsku a Nizozemí 3 měsíce a v Řecku jenom 3,5 měsíce. V Lucembursku dostanou matky rodičovskou dovolenou na 6 měsíců a v Itálii 10 měsíců Především ve východoevropských zemích je délka rodičovské dovolené několik let. V Rakousku jsou to 2 roky, v Polsku, Litvě, na Maltě, Španělsku, Maďarsku, Estonsku a Slovensku 3 roky.
Zajímá vás, jak to funguje v jiných zemích? Také období narození nového života říkají dovolená, nebo jde o české specifikum
Velká Británie - maternity leave - žádné slovo dovolená v názvu není
Německo - mutterschaftsurlaub - Němci do názvu slovo dovolená použili
Slovensko - materská dovolenka - I Slováci říkají krásnému období dovolená
Itálie - congedo di maternità -V Itálii se slovem dovolená nesouhlasí
Španělsko - licencia de maternidad - Ani u Španělů neznají název mateřská dovolená
Rusko - отпуск по беременности -Ani v Rusku nepoužívají termín dovolená
Sečteno podtrženo, slovo dovolená je prostě mimo a téměř nikde ve světě se tohle náročné období neoznačuje termínem dovolená Měli bychom se zamyslet nad tím, co ženy na mateřské musí zvládnout. A všechny je za to obdivujme.