Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Máte telefon Huawei nebo ZTE? Bezpečnostní úřad vydal varování pro všechny jejich majitele

Zdroj:
pozor
Chystáte se pořídit svým příbuzným nebo známým telefon značky Huawei nebo ZTE? Nebo už takový telefon vlastníte? Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje, že přístroj může být bezpečnostní hrozba. Firma Huawei se takovému nařčení brání.

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí," uvádí šéf NÚKIB Dušan Navrátil a dodává, že čínské úřady údajně výrobce nutí vkládat do telefonů zadní vrátka, aby mohly jejich majitele špehovat.

Firma Huawei se podobným obviněním razantně brání. "Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila. Ve třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice," uvedla mluvčí firmy Magda Partyka.

A co by tedy měli majitelé telefonů Huawei a ZTE dělat? To úřad nijak nespecifikuje. K prohlášení se hodně zdrženlivě staví i čeští politici. "Je to pro nás překvapení, že úřad vydal to stanovisko. Jsou tam některé věci, které nejsou úplně domyšlené, mohou mít dopad na naši zemi," uvedl například premiér Andrej Babiš (64).

Související články

Další články