Spousta lidí péči o zuby stále tragicky zanedbává. Pokud k nim patříte i vy, snad vás ke správné zubní hygieně aspoň namotivují fotografie pořádně zkažených dětských chrupů.

Není přitom žádným překvapením, že kazy děti dostávají hlavně kvůli nadměrné konzumaci slazených nápojů. Dentisté bijí na poplach a apelují na rodiče, aby více hlídali své děti a nekupovali jim stále nápoje s vysokým obsahem cukru. Zatím je to ale běh na dlouhou trať. Problémem je, že podobné nápoje jsou i sponzory mnoha projektů, ve kterých se pracuje s dětmi a mládeží.

Počet dětí, kterým jsou pod anestezií vytrhávány zuby, přitom stále roste. V australském státě Victoria jejich počet za loňský rok kupříkladu dosáhl až tisícovky. A výjimkou nejsou dokonce ani ty nejmenší; podobné zákroky se dělají i osmnáctiměsíč­ním dětem!

„Spousta rodičů si neuvědomuje, že ovocné džusy, šťávy, sycené nápoje a dokonce i ty bez cukru mají negativní dopad na zuby, obzvláště bez dobré ústní hygieny. Není nic neobvyklého, že tu vytrháváme zuby dětem, které jsou ještě v plenkách,“ říká dentistka Sophie Beaumont.

Prohlédněte si pořádně naši galerii, ať víte, do čeho jdete, pokud budete čištění zubů dále zanedbávat!