Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) StarDance 2019 Extra Host (pořad) sametová revoluce

Nejnovější kauzy

Máte rádi klasické české večerníčky? Tuhle výstavu, kde se o nich všechno dozvíte, si nemůžete nechat ujít

Dozvíte se, jak to celé vzniká.
+ Další 2 fotografie
Kdo by neměl rád Rákosníčka, Macha a Šebestovou, vílu Amálku a další kreslené postavičky, které protínaly naše celé dětství a máme s nimi ty nejlepší zážitky. I děti v dnešní době milují tyto večerníčky, tak byste s nimi měli jet zavzpomínat a vrátit se do dětských let. Na vernisáži se dozvíte, jak pohádky vznikají, a uvidíte i originální plakáty všech postaviček.

V Oblastním muzeu Praha-východ byla zahájena unikátní výstava 70 let Studia Bratři v triku, které je nejúspěšnějším a nejstarším českým studiem kresleného filmu. Od svého vzniku v roce 1945 vytvořilo více než 1600 filmů různých výtvarných stylů a žánrů. Díky legendárním večerníčkovým postavičkám, jako je Krteček, Mach a Šebestová, Křemílek a Vochomůrka nebo víla Amálka, si Studio Bratři v triku pamatují celé generace. Slavnostní představení výstavy si nenechala ujít herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová, moderátorka Petra Svoboda se svou dcerou.

„Jsem moc ráda, že tato výstava připomíná a hlavně zachovává odkaz úžasného kulturního dědictví, jako je tvorba Studia Bratři v triku. Díky své kariéře jsem se dostala na různé mezinárodní festivaly, z kterých moc dobře vím, že ta odezva na české a animované pohádky je velmi pozitivní. Přála bych si, aby výstavu vidělo co nejvíce návštěvníků,“ řekla na zahájení výstavy Yvetta Blanarovičová.

Výstava shrnuje to nejlepší ze sedmi dekád Studia Bratři v triku. V první části se návštěvníci seznámí s ultrafány Jiřího Trnky a původními fázemi na pauzovacím papíře od Zdeňka Smetany. Druhá část zobrazuje zakázkovou a programovou tvorbu, ve které vznikaly filmy pro dospělé. Od té se návštěvníci přesunou do třetí části expozice, která ukazuje jednotlivé profese animovaného filmu. Hlavní dominantou je zde interaktivní koutek s tvůrčí dílnou, ve kterém se budou konat workshopy pro děti. Vyzkouší si zde jednotlivé fáze výroby kresleného filmu nebo projekční praxinoskop.

Hlavním symbolem výstavy Studia Bratři v triku jsou především večerníčky. Známé kreslené postavičky, jako například Mach a Šebestová, Rákosníček nebo Bob a Bobek, jsou vyobrazeny na originálních plakátech. V této části se zabaví hlavně děti, pro které se tu promítá výběr těch nejlepších a nejznámějších večerníčků. Tak neváhejte a navštivte Brandýs nad Labem, rozhodně nebudete litovat.

Mohlo by vás zajímat

Další články