Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Máte rádi houbové řízky? Pozor, existuje bedla, která vás může otrávit

Zdroj: Facebook.com, profimedia.cz
+ Dalších 8 fotografií
Jedovatá bedla
Je teplo a občas přijde bouřka. Počasí houbám přeje a lesy vydávají svá tajemství. Houbaři do košů často sbírají všechno, co jim přijde pod ruku. Jenže když jdete na houby, chce to přemýšlet. Dokonce i některé druhy bedel vás mohou ohrozit na životě. Znáte je dobře?

Bedla vysoká je krásný druh a řízky z ní miluje každý. Velké plodnice pozná každý houbař. V minulosti byla mezi houbaři velmi populární také bedla červenající. Dříve ji mykologové považovali za zcela jedlý druh. Jenže v poslední době s ní jsou problémy.

Kromě lesní varianty, kterou valná většina českých houbařů pořád s oblibou sbírá, tu máme zahradní poddruh. Zjistilo se, že bedla červenající zahradní (Chlorophyllum rhacodes var. hortensis) je mírně jedovatá. Bedla červenající česká (Chlorophyllum rhacodes var. bohemica) je podle mykologů jedovatá a může vám v žaludku nadělat pořádnou paseku. Hovoří se o tom, že citlivé jedince by mohla za jistých okolností i zabít.

Velkou roli při konzumaci této bedly hraje to, v jaké kondici je člověk, který ji pozře. Někdo si docela pošmákne, další ale může putovat na vypumpování žaludku. Odborníci se také domnívají, že bedla zahradní může být jedovatá z toho důvodů, že často roste v městských parcích a její podhoubí do sebe nasává chemikálie.

Výzkum bedly zahradní je pořád na počátku a zdá se, že tato houba ještě nevydala všechna svá tajemství. Mykologové se zatím neshodnou ani na tom, zda jde o zcela samostatný druh, nebo jen poddruh bedly červenající. Odborníci se ale shodují na tom, že nemá smysl riskovat a pokoušet štěstí.

Jak od sebe bedly rozlišíme?

Bedla zahradní je světlejší než její lesní kamarádka. Také má ráda trávu a vlhko. Najdete ji tedy na zahradách a v parcích. Pokud na bedlu narazíte v hustém lese, měla by být v pohodě. Pokud ji najdete někde volně v trávě, je na místě velká opatrnost.

Otrávit vás mohou také jedlé houby! Více se dočtete zde!

Související články

Další články