Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Máte po koronaviru dýchací potíže? Nepodceňujte je, varují odborníci

Máte po koronaviru dýchací potíže? Nepodceňujte je, varují odborníci
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
Koronavirus
Pacienti, kteří se i měsíce po prodělání covidu-19 potýkají s únavou nebo dušností, by měli vyhledat plicního lékaře. Na prohlídku by také měli směřovat všichni pacienti, kteří se léčili s covidem v nemocnici. Pro další péči o pacienty, kteří mají po nákaze covidem-19 dlouhodobé následky, vzniká registr. Fungovat začne nejpozději v únoru po schválení potřebné vyhlášky ministerstva zdravotnictví, informovala dnes Česká pneumologická a ftizeologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně v tiskové zprávě.

Mezi dlouhodobé následky covidu patří dušnost, únava, problémy se spánkem, bolesti hlavy nebo nesoustředěnost. U některých přetrvává i ztráta čichu či chuti. Týkají se zhruba desetiny všech nakažených. Podle posledních dat bylo v ČR potvrzeno testem 940 000 případů, může tak jít zhruba o 94 000 lidí.

"Celá řada lidí, kteří prodělali covid-19, se i po jeho skončení potýká s obtížemi, většinou plicního rázu. O tyto lidi se staráme už delší dobu, ale nyní dostane péče oficiální rámec, jsou pro ni stvořeny postupy a bude spuštěn registr, kde můžeme shromažďovat data o dopadech nemoci," uvedla předsedkyně odborné společnosti plicních lékařů Martina Vašáková.

Registr usnadní péči

Pacienty s následky covidu-19 do ordinací plicních lékařů posílají nemocnice i praktičtí lékaři, pozdní následky tak nejsou doménou jen těch, kteří museli být kvůli vážnému průběhu nákazy hospitalizováni. Drtivá většina z nich si podle Vašákové stěžuje na únavu.

Na vině může být podle pneumologů nedostatečná okysličenost krve, ukáže to až podrobnější prohlídka. "Pacienty, kteří prodělali covid-19, pošle pneumolog vždy na rentgen plic, provede takzvanou spirometrii, tedy funkční vyšetření plic včetně difuze, změří nasycení krve kyslíkem jak v klidu, tak po zátěži," popsala předsedkyně sekce ambulantních pneumologů odborné společnosti Ivana Čierna Peterová. V její ambulanci tvoří lidé po covidu-19 třetinu z nových pacientů.

Díky registru budou stanovena pravidla, kterými se mají lékaři v péči o takto nemocné řídit. "Toho, kdo prodělal těžkou formu koronavirového postižení s léčbou v nemocnici, by měl pneumolog vidět šest až dvanáct týdnů od stanovení diagnózy a pak po dalších šesti měsících po dobu tří let," popsal přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Vladimír Koblížek.

V plicích vznikají krevní sraženiny

Pacienti, kteří se s covidem-19 potýkali doma, by měli podle něj k plicnímu lékaři zajít, pokud se po dvou až třech měsících od infekce stále potýkají s dýchacími obtížemi. Královéhradecká fakultní nemocnice otevřela i speciální Centrum postcovidové péče. Většina pacientů jsou lidé ve středním věku, kteří dříve neměli žádné potíže s dýcháním.

"To, co covid-19 v plicích provádí, se vzdáleně podobá působení závažných forem chřipky nebo virového onemocnění SARS, které zde bylo v minulosti. Při těchto nemocech však na rozdíl od covidu nevznikají krevní sraženiny, které jsou velmi nebezpečné. Zvlášť když se dostanou do plic a způsobí život ohrožující plicní embolii," popsal Koblížek.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy