Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Zábava Andrej Babiš (politik) Horoskop

Nejnovější kauzy

Máte doma puberťáka? Naučíme vás, jak s ním mluvit, abyste se nezbláznili

Máte doma puberťáka?
Mladí lidé potřebují mít pocit, že jim důvěřujeme - to je zásadní pravidlo s dítětem, které je ve věku puberty. Když mu totiž dáme příležitost, často se stane, že naplní naše očekávání. Není nad to, když rodiče dokážou otevřeně a poctivě mluvit o svém mládí a o tom, jak se tenkrát cítili. Máme pro vás 8 zásadních rad, jak mluvit s adolescentem.

Redakce eXtra.cz ve spolupráci s předním českým psychiatrem Janem Cimickým pro vás připravila malý návod, jak si usnadníte život, až váš potomek bude ve věku puberty. A možná díky radám bude život lehčí nejen pro vás, ale rovněž pro vašeho potomka. Nakonec se to dá zvládnout hravě. Stačí se totiž jen naučit pár zásad, které mohou být pro obě strany kompromisem.

A jaké to jsou?

  1. – Relativizujte problémy, místo abyste je vždy dramatizovali. Diskutujte v oboustranném kli­du.
  2. – Najděte vhodnou chvíli, abyste spolu mohli rozumně promluvit, vyhněte se autoritativním „vysvětlením“.
  3. – Snažte se vidět objektivně. Je třeba, aby věnoval čas svému učení, to je základ, čím méně to bude vztahovat do citového problému, tím méně emocionálních reakcí bude z jeho strany.
  4. – Pokaždé, až budete rozebírat nějaký problém, rozlišujte jeho skutečnou důležitost pro vás i pro něho (co to znamená v této chvíli a co to přinese do budoucna).
  5. – Nesnažte se mít za každou cenu pravdu a vyhýbejte se argumentům „v přesile“.
  6. – Vyhněte se i zjednodušování, i když je to třeba na místě. Váš adolescent není blbeček, takže respektujte jeho inteligenci.
  7. – Věnujte čas, abyste ho vyposlechli a dopřejte mu i čas, aby vysvětlil.
  8. – Snižte délku svých proslovů a zkrátí se i jeho odpovědi.

Mohlo by vás zajímat

Další články