Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Máte doma kočku? Takhle zjistíte, zda váš mazlíček není ve stresu

Kočka
Zdroj: Extra.cz/Ondřej Hudec
+ Další 3 fotografie
kočky

Majitelé koček, kteří rádi fotí své chlupaté přátele, mají nyní novou výmluvu, jak vytáhnout chytré telefony a pořídit snímek: kočce to může ve skutečnosti pomoci.

Kanadská společnost zabývající se technologiemi pro zdraví zvířat jménem Sylvester.ai vyvinula aplikaci s názvem Tably, která pomocí fotoaparátu telefonu rozezná, zda kočka cítí bolest, případně je-li ve stresu.

Aplikace sleduje polohu uší a hlavy, zúžení očí, napětí v tlamě, nebo to, jak se kočce mění vousy, aby detekovala úzkost. Studie z roku 2019 publikovaná v recenzovaném časopise Scientific Reports zjistila, že takzvaná 'stupnice kočičí grimasy' neboli FGS je platný a spolehlivý nástroj pro hodnocení akutní bolesti u koček.

„Pomáhá majitelům koček vědět, zda jejich kočku něco bolí nebo ne,“ uvedl pro agenturu Reuters Michel Priest, vedoucí společnosti Sylvester.ai. „Byli jsme schopni aplikaci naučit, aby rozeznávala náladu koček pomocí strojového učení a řady obrázků,“ dodal Priest.,

Tato aplikace by tak mohla pomoci například mladým veterinářům, kteří nemají tolik zkušeností, aby rozeznali nálady svých čtyřnohých pacientů. Přes nové technologie by ale majitelé neměli opomíjet přirozené vyhodnocení projevů svých kočičích mazlíčků, jako je poloha ocasu, grimasy tváře nebo naježení srsti. Mobil se totiž může snadno vybít, ale zvíře s vámi bude nonstop.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy