Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Máte chuť na trošku luxusu? Tenhle med stojí stejně jako nový automobil!

Tenhle chovatel včel je dneska už slušný boháč.
Zdroj: Anadolu

Pět tisíc euro za kilogram. Na české koruny je to podle současného kurzu zhruba 137 tisíc korun za kilo. Tolik stojí jeden speciální med z Turecka.

Tomu medu se říká Elvish a je všeobecně považovaný za nejdražší med na celém světě. Proč stojí tak hodně peněz? Získává se totiž z hlubin 1800 metrů hluboké jeskyně u města Artvin na severovýchodě Turecka.

Gunay Gunduz, místní chovatel včel, říká, že je med tak drahý, protože vzniká naprosto přírodně. Jeskyně bohatá na minerály výrazně vylepšuje kvalitu medu a Gunay Gunduz je jediný, kdo tuto speciální odrůdu medu vyrábí. Jediný na celém světě.

Toho, že do jeskyní létají včely, si všiml v roce 2009 a v tu chvíli si uvědomil, že by tam mohly být zásoby medu. „S pomocí profesionálních horolezců jsme se dostali až dolů a našli jsme tam 18 kilogramů medu na stěnách,“ říká. Poté nechal med analyzovat ve francouzských laboratořích, kde bylo potvrzeno, že jde o sedm let starý med nejvyšší kvality s množstvím minerálů.

První kilogram medu se mu podařilo prodat za neuvěřitelných 45 tisíc euro na aukci ve Francii v roce 2009. O rok později jeden čínský milionář zakoupil další kilo za 28 tisíc euro. Dnes je cena 5 tisíc euro za kilogram. Prodává se ve sklenicích po 170 nebo 250 gramech. To proto, aby jeho kvalitu mohli ochutnat i jiní lidé než boháči. I když… I ta nejmenší lahev stojí 850 euro, což je v přepočtu 23 400 Kč.

Jo, i za to se dá v bazaru koupit pojízdné auto.

Související články

Další články