Tato bylinka pochází z Anglie a časem se rozšířila do celého světa. A je hodně populární. Skvěle voní i chutná a lidé ji milují. Můžete ji využít jak v létě, tak i v zimě. V létě ji můžete pěstovat na vaší zahrádce a v zimě ji stačí usušit, zamrazit a používat ji na různé zdravotní problémy.

Máta má navíc léčebné účinky. Podporuje trávení, takže se běžně přidává do žaludečních čajů, zlepšuje žaludeční potíže a podporuje vylučování žaludečních šťáv. Také se užívá při problémech s nadýmáním nebo nechutenstvím. Pokud máte problémy se zácpou, určitě vyzkoušejte mátu. Upraví vám funkci střev a uvolní křeče.

Máta je také výborná na nespavost, stres nebo bolesti hlavy. Je dobrá na nervy a díky ní budete odolnější. I když se to o mátě málo ví, působí také jako přírodní afrodiziakum. Navíc snižuje krevní tlak a posiluje činnost srdce.

Tuto bylinku můžete jak jíst, tak i pít. Také se přidává do mastí a balzámů. Obsahuje totiž mentol, který skvěle chladí, takže se dá použít na bolesti nebo svědění. Často se z ní připravuje i odvar, který slouží jako ústní voda a je účinný proti bolesti zubů.