Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Masový vrah Stalin zemřel před 65 lety: Tohle byly nejhrůznější činy krvavého diktátora

Stalin
Zdroj: Facebook/pinterest.com
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
Před 65 lety zemřel na své chatě u Moskvy Josif Vissarionovič Stalin, první generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu a čtvrtý předseda rady ministrů SSSR. Jeho smrtí skončila jedna z nejtragičtějších epoch v dějinách lidstva.

Stalin. Jméno, které kdysi vyvolávalo bouřlivé ovace a nadšení, bylo symbolem vítězství i naděje. Recitovaly ho děti ve školách, křičeli jej vojáci při útoku, nesly ho stovky ulic a dalších staveb. Je to ale i jméno, které vyvolávalo velký strach.

Stalin – v překladu muž z ocele – má na svědomí životy miliónů sovětských občanů. Jen počet mrtvých při hladomoru na Ukrajině se podle oficiálního odhadu pohybuje kolem sedmi miliónů obyvatel, počítá se proto mezi nejkrvavější diktátory všech dob. Dokonce se hovoří o tom, že v porovnání s Hitlerem, je v dlouhodobém dopadu o stupínek horším člověkem.

Stalinův teror

Už během prvních let jeho vlády začínají kolovat negativní zprávy. Životní úroveň obyvatel rapidně klesá, zemí zmítá hlad a bída. Pro Stalina ale prohra neexistuje, a tak hledá viníky. Ty najde v lidech, kteří mají na starost ekonomiku. Vědce, profesory a inženýry obviní z ekonomické sabotáže a nařídí všechny odsoudit k trestu smrti. Ten je nakonec zmírněn na 10 let, ale všem je jasné, že vzdorovat vůdci je nepřípustné.

Po smrti manželky

Tyranii manžela nedokáže odolávat ani Stalinova manželka Naděžda, která tak spáchá sebevraždu střelením se do srdce. Diktátor se po této události stává ještě krutějším. Prvními, kdo se dostanou do jeho hledáčku, jsou rolníci, kteří odmítají odevzdat svou půdu státu a připojit se ke kolchozu. Pošle na ně státní policii, a začíná tak vlna plenění, znásilňování, mučení a vražd.

Tragédie na Ukrajině

Zabavování majetku na Ukrajině způsobí tragédii kolosálních rozměrů. Země, která byla už ve 20. letech zpustošena hladomorem, má trpět ještě víc. Stalin zakáže vesničanům stěhovat se do větších měst, odsuzuje k smrti kolem 7 miliónů lidí, z nichž polovina jsou děti. Stalinova policie se činí všude – zadržuje podezřelé a deportuje je do sovětských koncentračních táborů – gulagů, což je nazýváno jako „Převýchova prací“. Pracovní tábory, které Stalin vytvářel, byly z velké míry likvidační.

Stalin a 2. světová válka

Když 22. června 1941 napadne Německo Sovětský svaz, Stalin je v naprostém šoku, protože do poslední chvíle nečeká, že by Hitler mohl udeřit. Chyby opět nehledá u sebe, ale ve vojácích, kteří prchají před četnou německou přesilou. Jejich rodiny nechá deportovat, a do boje posílá speciální jednotky, které mají za úkol střílet sovětské vojáky, kteří se rozhodnou ustoupit. Navíc začíná nařizovat pravidelné čistky ve stranách, což v praxi znamená, že se často musí vraždit i nejlepší přátelé navzájem.

Po válce

Po válce byl Stalin u moci a rozhodl se ještě více upevnit své antisemitské přesvědčení. Začal znovu provádět velké čistky, které vycházely z jeho nálad. Po 2. světové válce se v gulagách nacházelo více než dva milióny lidí, většinou židů.

Když Josif Vissarionovič Stalin 5. března 1953 umírá, okamžitě se všem ulevuje. Ten, který sliboval ráj na zemi, způsobil smrt nejméně 20 miliónů lidí. Okolnosti jeho smrti nejsou dodnes zcela objasněné, většina historiků předpokládá, že zemřel na infarkt, teorie o tom, že ho někdo otrávil, ale také přežívá dodnes.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy